Jakie rodzaje wag samochodowych dostępne są na rynku?

Wagi samochodowe umożliwiają kontrolę całkowitej masy pojazdu, który przewozi określony towar. Wykonywanie podobnych pomiarów regulowane jest zarówno przez prawo polskie, jak i międzynarodowe. Samochody, głównie ciężarowe, waży się po to, by zachować bezpieczeństwo na drogach. Nad zbyt obciążonym autem trudniej zapanować, poza tym zwiększony nacisk na jezdnię przyspiesza jej eksploatację. Wagi samochodowe muszą spełniać szereg norm. Które rodzaje tych urządzeń cieszą się największą popularnością?
Wagi przejazdowe
Wagi samochodowe przejazdowe nazywane są również wagami osiowymi. Cechuje je stalowa konstrukcja i duża nośność, która może wynosić nawet 15 ton. Wagi osiowe pozwalają na pomiar masy całkowitej pojazdu w sposób dynamiczny. Proces ten możliwy jest dzięki kilku tensometrom, które wysyłają dane pomiarowe do sumatora. Wystarczy tylko, by kierowca przejechał przez wagę, a program wskaże masę całkowitą auta z dużą dokładnością. Tego typu waga samochodowa wskaże również, jaki nacisk na jezdnię wywiera każda z osi pojazdu.
Program komputerowy, który współpracuje z urządzeniem, zapamiętuje też wiele innych informacji takich jak np. data i godzina wykonania pomiaru i numer rejestracyjny auta. Oprogramowanie może rozbudowywać o kolejne funkcje tak, by jak najbardziej ułatwić pracę osobom, które dokonują pomiarów i zajmują się ich raportowaniem. Decydując się na zakup wagi przejazdowej, należy zwrócić uwagę na:
- zawartość zestawu – trzeba upewnić się, czy do zestawu dołączony jest komputer, czy trzeba go kupić oddzielnie,
- jakość elektroniki – tensometry muszą działać niezawodnie niezależnie od warunków atmosferycznych,
- dodatkowe funkcje,
- czy firma produkująca wagi tworzy fundament, czy też trzeba wykonać go na własną rękę.
Uznanym producentem wag samochodowych jest firma Procelwag. Urządzenia projektowane na podstawie indywidualnych potrzeb klienta i wyróżniają się wytrzymałością, długą żywotnością i niską awaryjnością.
Wagi najazdowe
Wagi najazdowe mają zazwyczaj formę platformy, co umożliwia zwiększenie ich nośności do kilkudziesięciu ton. Na rynku dostępne są zarówno modele stalowe, jak i z betonu. Można też zdecydować się na zakup wagi najazdowej, którą montuje się w lub nad podłożem. Zasada działania urządzenia nie jest skomplikowana. Pojazd wjeżdża na wagę o odpowiednim rozmiarze i wówczas dokonuje się pomiaru jego masy całkowitej.
Wynik zapisywany jest w komputerze lub wyświetla się na mierniku. Należy podkreślić, że wagi najazdowe umożliwiają dokładniejszy pomiar niż wagi osiowe. Dzieje się tak, ponieważ ważony pojazd stoi na platformie aż do ukazania się wyniku. Wagi najazdowe mają też dużo większą nośność od przejazdowych.