Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje robót ziemnych się wyróżnia?

Jakie rodzaje robót ziemnych się wyróżnia?

Roboty ziemne to jedne z najważniejszych rodzajów prac budowlanych, których wykonanie jest niezbędne przed rozpoczęciem innych czynności budowlanych, np. osadzaniem fundamentów czy innych konstrukcji podziemnych. Prace ziemne przeprowadza się w celu odpowiedniego ukształtowania terenu pod planowaną inwestycję. Zobacz, jakie roboty ziemne się wyróżnia i czym się one charakteryzują.

Czym dokładnie są roboty ziemne?

Czynności polegające na wydobywaniu naturalnego gruntu, jego przewożeniu, a także przygotowywaniu podłoża pod przeprowadzenie innych prac budowlanych określa się mianem robót ziemnych. Zazwyczaj ich celem jest przygotowywanie podłoża:

  • pod podziemne obiekty budowlane,
  • pod fundamenty budynków,
  • pod przyszłe inwestycje, które wymagają terenu o odpowiednich ukształtowaniu,
  • pod nawierzchnię dróg, autostrad, parkingów czy torów.

Prace ziemne można klasyfikować, biorąc pod uwagę oczekiwany efekt działań. Wówczas wyróżnia się roboty ziemne porządkowe, podstawowe oraz wykończeniowe. Te pierwsze mają na celu przygotowanie terenu pod realizację dalszych prac budowlanych. Podstawowe roboty ziemne to inaczej nasypy i wykopy, które przeprowadza się zgodnie z projektem. Natomiast roboty ziemne wykończeniowe to wyrównywanie i oczyszczanie podłoża. Wszelkiego typu prace budowlane w tym zakresie związane są z odspajaniem gruntu oraz jego transportowaniem zgodnie z dokumentacją projektową. Do ich wykonania zazwyczaj stosuje się ciężkie maszyny budowlane jak np. koparki, walce, spycharki i ubijarki.

Jaki jest podstawowy podział prac ziemnych?

W branży budowlanej wykorzystuje się także inny podział, który wyodrębnia spośród pozostałych prac ziemnych wykopy i nasypy. To techniczny podział, który często wykorzystywany jest przez specjalistów z tej branży, bez względu na to, czy prace realizowane będą na powierzchni, czy pod ziemią. Pierwsze z nich, czyli wykopy określa się jako obiekty, które zostały stworzone w procesie kształtowania terenu poprzez usunięcie z niego gruntu. Do wykonania wykopów najczęściej używa się koparek, spycharek oraz zgniatarek, których głównym zadaniem jest zdejmowanie warstwy ziemi na wyznaczonej powierzchni. W trakcie przeprowadzania tych czynności istotne jest właściwe zabezpieczenie wykopów.

Z kolei nasypy to także budowle ziemne, aczkolwiek różnią się tym, że znajdują się nad powierzchnią terenu. Specjaliści od przeprowadzania robót ziemnych z firmy Rw-Tech z Poznania zalecają, by nasypy wykonywać stopniowo, a w trakcie prac ziemnych uważać, aby poszczególne warstwy nie osuwały się. Stąd też każda warstwa nasypów powinna być zrobiona z tego samego gruntu, który charakteryzuje się taką samą wodoprzepuszczalnością. Ze względu na to, że roboty ziemne przeprowadza się przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, a także konieczne jest wykonanie ich zgodnie ze wszelkimi normami oraz zasadami BHP, lepiej, by ich realizacją zajęli się fachowcy z branży budowlanej.

Opracowanie:
Kiekrz, Wczasowa 6
tel. 604 283 528
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz