Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje pomp nurnikowych wyróżniamy?

Jakie rodzaje pomp nurnikowych wyróżniamy?

W działaniu pompa nurnikowa przypomina pompy tłokowe ssąco-tłoczące, lecz jej organem roboczym nie jest tłok, lecz okrągły walec zwany nurnikiem. Najogólniej rzecz przedstawiając, w pompie tłokowej to jedynie powierzchnia czołowa tłoka wypycha pompowane medium. W urządzeniu nurnikowym czynią to także boczne powierzchnie nurnika, w momencie, w którym  wciskany jest on w przestrzeń roboczą pompy; inaczej mówiąc, to duża część całej objętości nurnika wypiera pompowane substancje.

Klasyfikacja pomp nurnikowych

Jak to się dzieje z większością innych wszelakich maszyn i urządzeń, także pompy, a w tym i omawiane tu pompy nurnikowe można sklasyfikować wedle dwóch zasadniczych kryteriów, czyli ich konstrukcji oraz zastosowania. Jeśli chodzi o konstrukcję, to pomijając rodzaj stosowanych materiałów, wielkość, sposób zasilania, wydolność itd., to wyróżniamy dwa główne rodzaje pomp nurnikowych: jednostronnego lub dwustronnego działania. Różnica między nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku pompowane medium jest wypychane z komory roboczej tylko przy ruchu nurnika w jednym kierunku, natomiast przy dwustronnym działaniu wykorzystywane są do tego celu obydwa cykle ruchowe. Oczywiście pompy te mogą się różnić także długością drogi pokonywanej przez nurnik w czasie jednego pojedynczego suwu roboczego, średnicą nurnika, rodzajem oprzyrządowania i całą  towarzyszącą im armaturą, a także metodą sterowania czy stopniem automatyzacji, lecz dla podstawowej idei całej konstrukcji te różnice nie mają już zasadniczego znaczenia.

Jeśli natomiast chodzi o zastosowanie pomp nurnikowych, to jest to lista znacznie obszerniejsza. Opowiemy o tym, korzystając z wiedzy, którą na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy J. J. Krupiński z Krakowa.

Obszary zastosowań pomp nurnikowych

Ze względu na swoją nieskomplikowaną i mocną konstrukcję oraz łatwość napraw i konserwacji pompy nurnikowe znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach naszego życia, przede wszystkim jednak w przemyśle, a także w gospodarce komunalnej. Mogą one transportować: wszelkiego rodzaju ciecze, roztwory ulegające krystalizacji, kwasy, zasady, zawiesiny wrażliwe i cierne, paliwa, solanki i wiele innych różnych materiałów.

Dzięki tak szerokiemu spektrum zastosowań pompy nurnikowe wykorzystywane są m.in.:

  • przy czyszczeniu sieci kanalizacyjnych,
  • w różnego rodzaju systemach technologicznych,
  • do mycia ciśnieniowego,
  • w przemyśle wydobywczym,
  • w petrochemii i rafineriach,
  • zatłaczaniu wody, w tym wody złożowej,
  • do zasilania aparatury procesowej.

Mocne i dopracowane konstrukcje pomp nurnikowych umożliwiają im ciągłą pracę w najcięższych nawet warunkach. Mogą one być napędzane silnikami elektrycznymi, dieslowskimi, gazowymi, hydraulicznymi bądź pneumatycznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz