Artykuł sponsorowany

Jakie przyprawy powinny się znaleźć w kuchni każdego domu?

Jakie przyprawy powinny się znaleźć w kuchni każdego domu?

Sól i pieprz to dwie, najbardziej podstawowe przyprawy, jakie stosuje się do większości potraw. Na szczęście jednak na tych dwóch opcjach nie kończą się nasze kulinarne możliwości, a oprócz czosnku czy papryki istnieje jeszcze wiele innych przypraw, które warto poznać i włączyć na stałe do swojej kuchni.

Mnogość przypraw na rynku sprawia, że trudno zdecydować się na wybór tych, od których powinniśmy rozpocząć swoją przyprawową przygodę. Część z nazw brzmi egzotycznie, przy innych nigdy nie przyszłoby nam do głowy, by dodawać je do potraw celem przełamania smaku. Bywają tańsze, droższe, słodkie i gorzkie, ziołowe i ostre… Jakie przyprawy wybrać na początku, by się nie zniechęcić do kulinarnych eksperymentów?

Przyprawowe ABC, czyli anyż, bazylia i czarnuszka

Anyż mielony nazywany jest także biedrzeńcem. Ta roślina jednoroczna pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego, a także Azji Mniejszej, Chin, Egiptu i Indii. Jego charakterystyczny zapach, intensywny i słodki, da się wyczuć z daleka. Anyż ma wiele właściwości leczniczych – poprawia pamięć, reguluje procesy trawienne, pobudza apetyt oraz łagodzi męczący kaszel i kolkę dziecięcą. Najczęściej stosuje się go do chleba żytniego, aromatyzuje nim pierniki lub ciastka, może posłużyć także do urozmaicenia sosów mięsnych lub... doskonale przełamuje smak kawy, zaparzonej ze szczyptą anyżu.

Choć jej liście kupujemy zasuszone i niemal sproszkowane, w pierwotnej formie liście bazylii są owalne i zielone, a niekiedy purpurowe. Ta pochodząca z Azji, choć uprawiana także w Europie roślina łodygowa ma działanie uspokajające, wspomaga także procesy trawienna oraz ułatwia zasypianie. Doskonale nadaje się jako przyprawa do ryb i mięsa mielonego, sera czy też sałatek. Wraz z pomidorem stanowi nieodzowny duet kuchni włoskiej.

Nazywana czarnym kminkiem czarnuszka ma ostry, korzenny smak – dlatego nadaje się między innymi do przyprawiania ogórków konserwowych. Ponadto dodaje się jej niekiedy jako przyprawa do mięsa lub do chleba, nadając mu niesamowity aromat i smak. Olejek z czarnuszki służy do produkcji perfum, ona sama zaś ma wiele prozdrowotnych właściwości. Czarnuszka odtruwa układ pokarmowy, przyspiesza gojenie ran, działa przeciw wrzodom żołądka oraz... wspomaga układ rozrodczy u kobiet.

Jakie inne przyprawy warto mieć w domu?

Wśród pozostałych przypraw na szczególną uwagę zasługują goździki. Choć kojarzą się tylko z przyprawami korzennymi, warto wiedzieć, że między innymi działają osłonowo na przewód pokarmowy, a ich aromat poprawia smak mięsa lub ciemnego sosu.

Ostatnią z nazw, które warto poznać, jest czubryca. Występuje w dwóch wariantach – czerwonej i zielonej. Ta mieszanka przypraw, na którą składa się papryka, pieprz czarny, sól i cząber, działa oczyszczająco na nasz organizm – hamuje rozwój drożdżaków oraz aktywność wirusów w naszym organizmie, ma też właściwości bakteriobójcze. Doskonale nadaje się do mięsa lub dań z fasoli, świetnie skomponuje się także z bigosem, spaghetti lub pizzą.

Gdzie kupić przyprawy?

Większość przypraw bez trudu można nabyć w dowolnym markecie, zapakowane w kilkudziesięciogramowe opakowania. Zdecydowanie warto rozważyć jednak zakup większych ilości i przechowywanie ich w spiżarce – wówczas będziemy mieć pewność, że odpowiednia kombinacja ziół i przypraw nie skończy się nam w najmniej odpowiednim momencie.

Idealnym miejscem do zakupu przypraw w większych ilościach są sklepy internetowe, takie jak sklep firmy Nowpol, oferujące bogaty asortyment przypraw – zarówno naturalnie ważonych, pojedynczych, jak i gotowe mieszanki przyprawowe. Dzięki nim zaoszczędzimy nasz czas, a potrawy zyskają nowy, bardziej wyrafinowany smak.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz