Artykuł sponsorowany

Jakie przetwory można przygotować z grzybów?

Jakie przetwory można przygotować z grzybów?
Przetwory z grzybów to bardzo dobry sposób na to, aby ulubione produkty przez cały rok gościły na stołach i były dodatkiem do wielu potraw. Te niewielkie dary lasu można przygotować na wiele sposobów, a każdy z nich zapewni niepowtarzalne wrażenia smakowe. Kiedy rozpoczyna najlepszy sezon dla grzybiarzy, które grzyby zbierać, jakimi metodami je przetwarzać i czy opłaca się to robić samodzielnie?

Kiedy i jakie grzyby zbierać?

Dostępność i ilość grzybów są uzależnione przede wszystkim od pogody. Warunki atmosferyczne sprzyjające wzrostowi mają z kolei duży wpływ na cenę sprzedaży. Sezon na grzyby przypada na przełom lata i jesieni. To wtedy w lasach można spotkać grzybiarzy, zarówno znawców, jak i amatorów. Najchętniej zbieranymi i najbardziej popularnymi grzybami są kurki, borowiki, kozaki i maślaki. W zależności od wielkości zbiorów oraz od tego, czy osoba zbierająca tego rodzaju dary lasu jest doświadczona, grzyby sprzedaje się lub wytwarza się z nich przetwory na zimę. Istnieje kilka sposobów konserwacji i przechowywania grzybów, a każdy z nich zupełnie inaczej wpływa na smak i właściwości gotowego produktu.

Przetwory z grzybów

Znanych jest bardzo kilka metod przetwarzania grzybów. Można oczywiście przechowywać grzyby świeże, ale należy to robić tylko w sezonie. Poza nim warto przetworzyć je i zrobić zapasy na zimę. Grzyby zazwyczaj marynuje się, suszy lub zamraża. Do takiej obróbki najlepiej nadają się między innymi: borowiki, podgrzybki, kurki, maślaki, rydze, koźlarze, gąski i opieńki. Przetwarzaniu podlegają zarówno kapelusze, jak i nóżki. Przed obróbką części grzybów można zblanszować, obrać ze skórki lub ją pozostawić, pokroić w kostkę albo zostawić w całości. Zamarynowane lub suszone grzyby będą z pewnością doskonałym dodatkiem do mięsnych potraw, a grzyby mrożone świetnie się sprawdzą jako podstawowy składnik zupy.

Profesjonalne konserwowanie grzybów

Grzyby można zbierać i konserwować samodzielnie tylko wtedy, jeśli odróżnia się te jadalne od trujących i umie się to zrobić bardzo dobrze. W pozostałych przypadkach warto zdać się na doświadczonych ludzi zajmujących się przetwórstwem żywności zawodowo. Grzyby świeże, zasuszone, zamarynowane lub zamrożone najlepiej jest kupić w zakładzie produkcji, skupu i przetwórstwa żywności Warmex z Wielbarku. Firma działa na terenie Trójmiasta, Warmii, Mazur i Mazowsza. Kupując tak przetworzone grzyby u producenta można mieć pewność, że będą to produkty najwyższej klasy, bardzo smaczne, zdrowe i przygotowane z należytą dbałością.
Opracowanie:
Wielbark, Kajki 3
tel. 89 621 80 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz