Artykuł sponsorowany

Jakie przedszkole wybrać dla dziecka z autyzmem?

Jakie przedszkole wybrać dla dziecka z autyzmem?

Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano autyzm lub zespół Aspergera często muszą podjąć trudną decyzję, jaką jest wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej. Na szczęście wybór jest dość duży. Skorzystać można z przedszkoli ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych lub terapeutycznych. Do najczęściej wybieranych należą integracyjne i terapeutyczne, i to właśnie na nich skupimy dziś naszą uwagę.

Przedszkole terapeutyczne

Przedszkole terapeutyczne to idealne rozwiązanie dla dzieci ze słabo rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, dzieci nieprzepadającymi za hałasem i tłumem oraz niepotrafiących wykonywać czynności manualnych. W przedszkolach tego typu dzieci spędzają czas w małych, kilku osobowych grupach, nad którymi piecze sprawuje najczęściej dwóch lub trzech nauczycieli. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci czują się komfortowo, a opiekunowie mogą skupić się na indywidualnych potrzebach każdego z podopiecznych.

W tego typu placówkach najważniejsza jest praca sam na sam z dzieckiem. Często bywa, że dziecku zostaje przypisany tzw. terapeuta cień. Jak tłumaczą specjaliści z Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Spektrum Autyzmu, jego praca polega na kierowaniu dziecka i uczeniu go właściwych zachowań, poprzez doświadczenia. Początkowo terapeuta prowadzi dziecko i pokazuje, jak prawidłowo zareagować na daną sytuację. Z czasem ilość porad i podpowiedzi ze strony terapeuty zmniejsza się, by ostatecznie zmaleć do zera.

Przedszkole integracyjne

W przedszkolach integracyjnych, dzieci wymagające specjalistycznego kształcenia, mogą początkowo się nie odnaleźć. Dlaczego? W tego typu placówkach zajęcia odbywają się w większych, nawet 20-osobowych grupach. Często dzieci z potrzebą specjalnej opieki stanowią zaledwie 10%-15% całej grupy, a opiekę nad nimi sprawuje osobny opiekun wspierający dzieci.

Dzieci z autyzmem warto wprowadzać w świat przedszkola integracyjnego powoli i stopniowo. Najlepiej zacząć od uczestnictwa dziecka w prostych i przyjemnych zajęciach, takich jak zajęcia plastyczne, muzyczne, czy spotkania ze zwierzętami. Kiedy dziecko zaakceptuje pracę w większej grupie oraz osiągnie poziom i tempo zbliżone do grupy, można pozwolić mu uczęszczać na wszystkie zajęcia i rozpocząć pełną integrację z pozostałymi podopiecznymi.

Placówki integracyjne oraz terapeutyczne niosą za sobą wiele korzyści. Jednak zanim zdecydujecie się na jedną z nich, warto poradzić się specjalisty. Wiele ośrodków terapii oferuje pomoc w wyborze przedszkola, które spełni wszelkie wymogi oraz zapewni profesjonalną opiekę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz