Artykuł sponsorowany

Jakie produkty wytwarza obróbka skrawaniem CNC?

Jakie produkty wytwarza obróbka skrawaniem CNC?

Bardzo ważną częścią przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego, produkcji żywności czy elektronicznego są tak zwane detale – pomniejsze elementy układów maszyn, urządzeń i pojazdów, które bezsprzecznie występują we wszystkich tego typu produktach. Warto wiedzieć, że jeden detal musi być bardzo często wytworzony w tysiącach identycznych co do milimetra kopiach. Jedną z metod tworzenia detali z tworzyw sztucznych jest obróbka skrawaniem CNC na tokarkach oraz frezarkach.

Firmy z branży mechanicznej obróbki tworzyw sztucznych

Firm związanych z obróbką tworzyw sztucznych jest w Polsce wiele, ale warto wiedzieć, że jest olbrzymie zapotrzebowanie na usługi i produkty takich firm jak Cmplast Sp. z o.o. To właśnie takie przedsiębiorstwa przyczyniają się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. Innowacyjność firm z branży obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych obejmuje takie sektory, jak motoryzacja, budownictwo, produkcja napojów i żywności, czy przemysł elektroniczny. Faktem, który pozytywnie wpływa na wizerunek branży obróbki tworzyw sztucznych jest to, że firmy wprowadzają wiele unowocześnień technologicznych, a także wspierają ochronę środowiska poprzez procesy recyklingowe. Według danych przeprowadzonych przez różnego rodzaju instytuty tworzyw sztucznych, przy ich wytwarzaniu wykorzystuje się znacznie mniejsze ilości energii niż w przypadku obróbki alternatywnych materiałów, takich jak np. szkło i drewno. Symulacje wykazały, że w przypadku tych materiałów emisja gazów cieplarnianych wzrasta o około 60%, a zużycie energii jest większe o około 57%. Branża mechanicznej obróbki tworzyw sztucznych jest zatem nowoczesna technologicznie i ekologiczna, a prognozy dla niej są bardzo optymistyczne.

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC zakłada wykorzystanie takich urządzeń jak frezarki CNC i tokarki CNC. Sam skrót CNC oznacza z angielskiego komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi (sterowanie kształtowe 2D i 3D). Każdy projekt jest zatem przygotowany w specjalistycznych programach komputerowych, niedopuszczających do nawet najmniejszego błędu produkcyjnego. Największą zaletą obróbki skrawaniem CNC jest bowiem możliwość produkcji tysięcy identycznych detali, które są elementami różnych systemów urządzeń, pojazdów i maszyn. Najlepsze firmy wykonują zlecenia na podstawie rysunków technicznych lub na podstawie wzorców w ilościach jednostkowych bądź dużych seriach – bardzo ważne jest również ich doradztwo w zakresie konstrukcyjnym. Oprócz obróbki skrawaniem CNC przeprowadzane są również procesy konwencjonalnej obróbki tworzyw sztucznych: gwintowanie, wiercenie, spawanie oraz cięcie.

Wytwarzane i dystrybuowane produkty

Wytwarzanych i dystrybuowanych produktów obróbki tworzyw sztucznych jest niezliczona ilość. Najczęściej są to produkty z aluminium, stali nierdzewnej, miedzi czy tworzyw sztucznych konstrukcyjnych (PE, PA, POM, PC). Interesujące dane rynku tworzyw sztucznych wykazują, że aż około 50% obróbki tworzyw sztucznych związanych jest z opakowaniami. Firmy wytwarzają między innymi obracarki puszek, butelek i słoików. Innymi przykładowymi produktami są koła zębate, ślimaki, komponenty do transporterów, czy prowadnice i profile (tu bardzo dużą część wytworzonych produktów stanowią profile do maszyn rozlewniczych).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz