Materiał Partnera

Jakie prawo jazdy wymagane jest do prowadzenia samochodów ciężarowych?

Jakie prawo jazdy wymagane jest do prowadzenia samochodów ciężarowych?

Kierowanie samochodem ciężarowym stanowi dla wielu osób możliwość samorealizacji zawodowej i uzyskania dobrze płatnego stanowiska. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień, których zdobycie możliwe jest po przejściu szkolenia w specjalistycznych ośrodkach. Jakie konkretnie kategorie prawa jazdy wymagane są do prowadzenia samochodów ciężarowych z naczepami lub bez nich?

Prowadzenie samochodu ciężarowego

Poruszanie się samochodem ciężarowym po drogach publicznych wymaga właściwych uprawnień. Niezbędne jest ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii C, który organizowany jest przez dobre ośrodki szkolenia. Są one w stanie kompleksowo przygotować przyszłego kierowcę pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony – dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i np. ciągników. Warto wybrać ośrodek, w którym zajęcia praktyczne odbywają się na odpowiednio przystosowanych pojazdach, a wykwalifikowani instruktorzy w sposób profesjonalny prowadzą nie tylko jazdy po mieście czy placu manewrowym, ale też przekazują wiedzę teoretyczną. Dzięki temu kursanci są doskonale przygotowani do egzaminów państwowych – uzyskanie pozytywnego wyniku znacząco podnosi kwalifikacje zawodowe i zwiększa szansę na otrzymanie posady w charakterze kierowcy zawodowego. Ośrodek ABC Szkolenia dla swoich klientów przygotował też możliwość odbycia szkolenia na prawo jazdy kategorii C+E. Co dokładnie daje kierowcy uzyskanie tego typu uprawnień?

Niezwykle istotna naczepa

Na drogach publicznych oprócz samochodów osobowych najczęściej zauważyć można zestawy składające się z ciągnika siodłowego i naczepy. Tego typu samochody ciężarowe wraz ze sporych rozmiarów naczepą to pojazdy niełatwe do manewrowania, dlatego w tym wypadku uprawnienia na prawo jazdy kategorii C są niewystarczające. Konieczne jest ukończenie szkolenia z zakresu kategorii C+E – w jego trakcie kursant przygotowuje się do egzaminu państwowego, wykonując zadania w ciągu 25 godzin zajęć praktycznych.

Wszechstronny i zgodny z wymogami prawa program szkoleniowy oferowany jest wyłącznie przez renomowane ośrodki szkolenia kierowców, dlatego warto wybrać specjalistów dysponujących wykwalifikowaną kadrą i specjalistyczną flotą pojazdów do nauki. Naczepa czy przyczepa typu tandem to jedne z najważniejszych elementów w branży transportowej, które pozwalają sprawnie przewieźć sporą ilość ładunków do miejsca docelowego. Uzyskanie wymaganego do kierowania samochodem ciężarowym prawa jazdy kategorii C umożliwia odbycie kursu na kategorię C+E. Komplet uprawnień niezbędny jest natomiast do prowadzenia po drogach publicznych zestawu składającego się z ciągnika i naczepy – manewrowanie nim nie należy do łatwych zadań, dlatego szkolenie warto przejść w renomowanym ośrodku.

Opracowanie:
Warszawa, Modlińska 6
tel. 531 700 182
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz