Materiał Partnera

Jakie prawa daje nam ubezpieczenie OC samochodu?

Jakie prawa daje nam ubezpieczenie OC samochodu?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce, a więc zakres obejmowanych usług został określony w specjalnej ustawie. Mówiąc prosto, odszkodowanie z tytułu tego ubezpieczenia przysługuje w sytuacji, gdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do odszkodowania za wyrządzone w wyniku ruchu pojazdu szkody. Najczęściej w efekcie dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia samochodu oraz drobnych uszkodzeń ciała.

Ubezpieczenie OC w praktyce

Ubezpieczenie OC zadziała w sytuacji, gdy na skutek użytkowania pojazdu komunikacyjnego dojdzie do wyrządzenia osobowej lub rzeczowej szkody. Bardzo ważną rzeczą jest informacja, że szkoda ma prawo powstać również przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, postoju czy też zatrzymywaniu. To bardzo ważne, aby pamiętać o wszelkich sytuacjach, które obejmuje komunikacyjne ubezpieczenie OC. Profesjonalna Agencja Ubezpieczeniowa Krystan przygotuje dla nas indywidualną ofertę tego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjnego. Wbrew pozorom istnieją również zdarzenia, które nie podlegają działaniu ubezpieczenia OC. Ustawa wymienia kilka takich sytuacji, a mianowicie szkody wyrządzone przez kierującego samochodem właścicielowi oraz te wynikające z przewozu różnego rodzaju rzeczy odpłatnie. To naprawdę bardzo ważne informacje, o których nie powinniśmy zapominać, szczególnie w przypadku drogowych kolizji.

Osoby chronione przez polisę

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie naszego kraju ubezpieczenie komunikacyjne OC przypisane jest do konkretnego samochodu, a nie danego kierowcy. Polisą obejmuje więc pojazd mechaniczny kierowany przez daną osobę w trakcie trwania ubezpieczenia, w wyniku czego doszło do szkody w wyniku ruchu auta. Decydując się na obowiązkowe ubezpieczenie OC, warto rozważyć również możliwość wykupienia nieobowiązkowej polisy AC. To naprawdę praktyczna usługa, ponieważ pozwala nam pokryć koszty związane z naprawą własnego pojazdu również w sytuacji, gdy to my będziemy sprawcami danej kolizji. Niektóre umowy związane z zakupem ubezpieczenia Autocasco mogą obejmować również ochronę z tytułu kradzieży samochodu. Warto dokładnie zapoznać się ze swoją polisą ubezpieczeniową, ponieważ to właśnie tam zawarte są wszystkie najważniejsze rzeczy. Znajomość przepisów może naprawdę nam pomóc w czasie kolizji drogowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz