Materiał Partnera

Jakie prace ziemne należy wykonać przed rozpoczęciem budowy?

Jakie prace ziemne należy wykonać przed rozpoczęciem budowy?
Przygotowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego nie zawsze jest łatwe. Czasami wymagane będzie zlecenie wielu prac ziemnych, do których wykonania potrzeba doświadczonych pracowników i specjalistycznych maszyn. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także wydłużonym czasem budowy. W jaki sposób przebiega przygotowanie terenu i w jakich sytuacjach będzie to niezbędne?

Kiedy trzeba przygotować teren?

Wykop fundamentów można rozpocząć w momencie, kiedy złoży się wszystkie niezbędne dokumenty i uzyska pozwolenie na budowę. Bardzo ważnym etapem jest postawienie ogrodzenia, mającego odgradzać plac budowy w celach bezpieczeństwa. Niestety, zdarza się, że mimo wypełnienia tych obowiązków, budowa okaże się trudna. Ma to miejsce wtedy, kiedy ukształtowanie terenu uniemożliwia zbudowanie solidnych i równych fundamentów. Teren budowy powinien być wyrównany koparką. Darń i żyzna gleba zostaje usunięta, a wszelkie pagórki i dołki wyeliminowane. Jest to doskonały moment na przeprowadzenie badań geotechnicznych, aby ustalić nośność gruntu. W przypadku kolein i luźnej, mokrej gleby w okolicy placu budowy nawozi się również kruszywo lub drobny gruz, aby uniemożliwić grzęźnięcie maszyn.

Względy wizualne

Wiele osób jeszcze przed rozpoczęciem budowy decyduje się na zmianę ukształtowania terenu ze względów wizualnych. Pusta działka to miejsce, po którym koparka i inne maszyny budowlane mogą się swobodnie poruszać. Jeśli właściciel posesji decyduje się na usypanie górki lub wykopanie dołu np. pod oczko wodne, dobrym sposobem jest zlecenie tego od razu podczas równania terenu. Szczególnie wtedy, kiedy w korzystny sposób można zagospodarować nadmiar lub deficyt ziemi. Kompleksowe usługi związane z robotami ziemnymi, w tym także przygotowaniem terenu działki pod budowę świadczy między innymi firma GEMO, której siedziba znajduje się w Świdnicy.

Jakie czynności wykona firma?

Kształtowanie terenu działki zwykle polega na usunięciu lub nawożeniu ziemi. Wszelkie prace odbywają się przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn budowlanych, takich jak koparko-ładowarka oraz wywrotka.

Czynności wchodzące w zakres równania terenu:

  • pozbycie się roślinności;
  • usunięcie zewnętrznej części gleby;
  • wyeliminowanie różnicy wysokości np. wszelkich pagórków i dołów;
  • wywiezienie lub nawiezienie gleby z zewnątrz w celu wyrównania poziomu.

Firmy zajmujące się pracami ziemnymi są w stanie wyrównać teren już w ciągu jednego dnia, podczas gdy samodzielne prace mogłyby ciągnąć się przez wiele tygodni. Równanie działki przy pomocy ręcznych narzędzi jest nie tylko nieefektywne, ale też trudne i pracochłonne.

Opracowanie:
Świdnica, Słoneczna Dolina 10
tel. 601 951 950
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz