Materiał Partnera

Jakie powinno być łóżeczko dla noworodka?

Jakie powinno być łóżeczko dla noworodka?

Noworodek w pierwszych tygodniach swojego życia zazwyczaj wykonuje na zmianę dwie czynności, oprócz płaczu, przez większą część dnia śpi, z krótkimi przerwami na jedzenie. Dlatego tak istotne znaczenie ma wybór łóżeczka dla niego, by zapewnić mu zdrowy, spokojny i bezpieczny sen, tak ważny dla jego rozwoju. Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko? O czym należy pamiętać wybierając mebel do spania dla naszej pociechy?

Parametry techniczne

Standardowe wymiary łóżeczka dla niemowlaków to 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm. Mniejsze z nich może okazać się bardziej trafionym wyborem, jeśli ogranicza nas metraż naszego mieszkania, a właściwie sypialni. Do to zazwyczaj tam w pierwszych momentach życia śpi maluch, ułatwiając rodzicom nocne wstawanie i karmienie. Ten wymiar sprawdzi się także, jeśli chcemy, by łóżeczko posłużyło dziecku przez najbliższe 2-3 lata.  Większe wymiary na początku mogą wydawać się niepotrzebne, gdyż kładąc dziecko do łóżeczka mamy wrażenie, że obok zmieściłaby się jeszcze trójka innych malców. Jednak to rozwiązanie ma swoją praktyczną stronę. Ograniczymy koszty związane z kupnem nowego łóżka, nawet przez pierwsze 5 lat.

Regulowana wysokość

Warto sprawdzić, czy łóżeczko posiada regulowaną wysokość. Wraz z wiekiem dziecko staje się bardziej ruchliwe, interesuje go więcej rzeczy, chce poznawać otaczające go środowisko. Wówczas szczebelki wykorzystuje do podciągania się, a w rezultacie staje trzymając się górnej krawędzi. Możliwość obniżenia konstrukcji, którą posiadają łóżeczka produkowane przez Zakład Stolarski Cieczko, to gwarancja, że dziecko nie wypadnie z łóżeczka, tak więc nic mu się nie stanie, gdy na chwilę spuścimy je z oka. Zazwyczaj regulacja wysokości posiada trzy poziomy. Dla młodej mamy  znaczenie będzie miał opuszczany bok, który w przypadku opuszczenia łóżeczka na najniższy poziom, ułatwi wkładanie i wyjmowanie dziecka z niego. W ten sposób kręgosłup nie będzie aż tak mocno obciążony.

A co ze szczebelkami?

Standardowe łóżeczka dla niemowlaków posiadają pionowe szczebelki. Jak mówią producenci drewnianych mebli dziecięcych i niemowlęcych z Zakładu Stolarskiego Cieczko, powinny być one rozmieszczone w odległości od 2,5 cm do 6 cm, tak by nóżka, rączka czy główna nie wpadły pomiędzy nie. Stanowi to ochronę dla dziecka, gdyż podczas snu przybiera ono różne pozycje. Niektóre łóżeczka posiadają możliwość wyciągania szczebelek. To idealne rozwiązanie, jeśli dziecko umie już chodzić i maksymalnie obniżyliśmy wysokość. Wówczas maluch sam może wyjść z łóżeczka i do niego wejść. Warto pamiętać, by otwartą przestrzeń zostawić od strony nóżek. Jeśli łóżeczko posiada tę funkcję, należy sprawdzić, czy istnieje prawdopodobieństwo, że nasza pociacha sama zdoła je wyciągnąć. Wówczas konieczne jest odpowiednie, mocne zabezpieczenie szczebelek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz