Artykuł sponsorowany

Jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce?

Jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce?

Przedsiębiorcy, tak samo jak i osoby prywatne, muszą płacić podatki. Podstawowym ich rodzajem, który każdy z nich powinien opłacać jest tzw. podatek dochodowy. Reszta jest płatna w zależności od posiadanego majątku czy wybranej formy rozliczeń. Podatki są obowiązkowym świadczeniem na rzecz państwa. To dla Polski głównie źródło dochodów. Jakie zatem muszą płacić państwu podatki polscy przedsiębiorcy?

Podatki, które muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce

Wyżej wspomniano już o podatku dochodowym. Dochód jest przychodem pomniejszonym o koszty uzyskania przychodu. Ustawa o PIT wyróżnia dwie formy opodatkowania:

  • skalę podatkową – 18% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu,
  • podatek liniowy – 19%.

Istnieją jeszcze dwie formy zryczałtowanego podatku, a zalicza się do nich ryczał ewidencjonowany oraz kartę podatkową. – W przypadku zryczałtowanego podatku nie ma określonej wartości procentowej. Jego wysokość zależy od osiągniętego przychodu i określonej stawki ryczałtu, jaka jest przypisana do konkretnej działalności. W przypadku skali podatkowej, jeżeli przychód w ciągu roku nie przekroczył 85 528 zł, będzie to 18%, jeżeli przekroczył – 32% od nadwyżki. Podatek linowy natomiast zawsze wynosi 19% – tłumaczy przedstawiciel Kancelarii Księgowo-Podatkowej Abacus.

Kolejnym podatkiem, który opłacają niektórzy przedsiębiorcy jest podatek od towarów i usług (VAT). Aktualnie stawki wynoszą: 23%, 8% i 5%. Istnieje również stawka 0%, ale stosuje się ją tylko w przypadku spełnienie określonych warunków. Dokładne wytyczne dotyczące tego, kto powinien odprowadzać konkretny podatek, znajdują się w Ustawie o podatku od towarów i usług.

Przedsiębiorca w niektórych sytuacjach będzie również musiał opłacić:

  • podatek od czynności cywilno-prawnych – dotyczy niektórych rodzajów transakcji, np. umowy pożyczki czy umowy sprzedaży,
  • podatek od nieruchomości – podatek od posiadania gruntów, budynków czy budowli,
  • podatek od środków transportu – dla firm posiadających ciężarówki, autobusy, ciągniki czy przyczepy,
  • opłata za korzystanie ze środowiska – przeznaczona tylko dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają do atmosfery pyły, gazy, a do ziemi albo wody – ścieki.

Jak poradzić sobie z podatkami?

Przedsiębiorca nieposiadający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w rozliczaniu się z podatków może mieć naprawdę duży problem z zarządzaniem firmą. Za nieopłacanie niektórych z nich mogą grozić wysokie grzywny. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kancelarii czy księgowego, który poprowadzi we właściwy sposób księgę przychodów i rozchodów firmy, a także przygotuje odpowiednie deklaracje podatkowe i rozliczy firmę za cały rok jej działalności. Zatrudniając taką osobę, nie trzeba będzie czytać długich i trudnych ustaw, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu spadnie do minimum.

Jeżeli jest się właśnie na etapie zakładania firmy, warto pomyśleć nad konsultacją z przedstawicielami kancelarii księgowo-podatkowej. Specjaliści doradzą nie tylko w sprawie podatków, ale również pomogą wybrać optymalne rozwiązanie finansowe dla firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz