Materiał Partnera

Jakie piece do obróbki cieplnej dostępne są na rynku?

Jakie piece do obróbki cieplnej dostępne są na rynku?

Piece do obróbki cieplnej są powszechnie używane i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów jest w nich wytwarzane. W przemyśle stosuje się ich różne rodzaje, jednak najczęściej są to piece indukcyjne oraz oporowe, które różnią się między sobą metodą nagrzewania. Jakie inne piece do obróbki cieplnej można spotkać w ofertach dostępnych na rynku producentów? Dowiedz się, jakie konkretnie piece przemysłowe (np. dla hutnictwa) stosuje się obecnie.

Piece przemysłowe do obróbki cieplnej – indukcyjne i oporowe

Piece przemysłowe, które określane są mianem indukcyjnych, jak nazwa wskazują do działania wykorzystują zjawisko indukcji. W ich budowie można wyróżnić drut, najczęściej wykonany z miedzi, który stanowi podłączenie prądu elektrycznego. Dzięki niemu płynący w nim prąd wytwarza pole magnetyczne. Tego typu piec przemysłowy podgrzewa materiał znajdujący się w środku do dużych temperatur, jednak nie ulega stopieniu. Innego rodzaju piec do obróbki cieplnej stanowi piec oporowy, który z kolei działa poprzez nagrzewanie się drutu oporowego. Prąd, który nim przepływa zamieniany jest z energii elektryczną na energię cieplną. Aby powierzchnia oddawania ciepła była jak największa, drut cechuje się spiralnym kształtem. Ponadto, oporowe piece przemysłowe w budowie wyróżniają grzałki o różnych kształtach oraz zewnętrzne lub wewnętrzne komory. Właśnie te piece do obróbki cieplnej stosowane są najczęściej i w najróżniejszych branżach.

Piece do obróbki cieplnej innego rodzaju – mikrofalowe, gazowe, na paliwa stałe i inne

W ofercie wielu producentów dostępne są także mikrofalowe piece przemysłowe. Aby ich działanie były możliwe, potrzebne są generatory mikrofal, nazywane także magnetronami mikrofalowymi. To dzięki nim możliwe jest wytworzenie fal elektromagnetycznych, które na dalszym etapie powodują ogrzanie wszystkiego, co w swojej budowie posiada m.in. cząsteczki wody. Tego typu piece służą np. do podgrzewania kauczuku bądź suszenia kół ściernych. W ofertach producentów (np. firmy Protherm z Gliwic) występują także gazowe piece do obróbki cieplnej, które do działania wykorzystują gaz ziemny lub LPG. Ze względu jednak na kosztowną instalację gazową, tego typu piec przemysłowy nie jest popularny. Wśród dostępnych, innych rodzajów urządzeń do obróbki cieplnej wykorzystywanych w przemyśle stosuje się także: piece nagrzewane metodą infrared, piece na paliwa stałe i ciekłe oraz piece łukowe, hybrydowe, SPS i wiele innych.

Opracowanie:
Gliwice, Jasna 31 B
tel. 32 230 44 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz