Materiał Partnera

Jakie oświetlenie jest stosowane w wózkach widłowych?

Jakie oświetlenie jest stosowane w wózkach widłowych?

Troska o bezpieczeństwo pracowników hali magazynowej czy produkcyjnej powinna uwzględniać zadbanie o oświetlenie pojazdów. W miejscach, gdzie pracują wózki widłowe, ważne jest wdrożenie odpowiednich sygnałów ostrzegawczych, które ułatwią nawigację, jak również ostrzegą pieszych przed nadjeżdżającym pojazdem. Poznaj rodzaje oświetlenia stosowanego w wózkach widłowych.

Oświetlenie wózków widłowych to bardzo ważny element, który podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy. W przeciwieństwie do akustycznych sygnałów ostrzegawczych te wizualne są bardziej subtelne, lecz równie skuteczne. Nie rozpraszają pracowników, a raczej ułatwiają im nawigowanie po hali i wykonywanie obowiązków w bezpiecznej odległości od jadącego czy stojącego wózka widłowego. Sprawdzą się zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu hałasu.

Oświetlenie wózków widłowych

Na oświetlenie wózków widłowych składa się kilka elementów. Oprócz klasycznych reflektorów i kierunkowskazów są to:

  • reflektory halogenowe,
  • lampy bezpieczeństwa,
  • stroboskopy,
  • reflektory robocze.

Coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy troszczą się o komfort pracowników hali, cieszą się systemy optycznego ostrzegania oraz strefy bezpieczeństwa. To rozwiązania, które pozwalają ostrzec pieszych przed nadjeżdżającym pojazdem. Ułatwiają im również zachowanie optymalnej odległości od pracującego stacjonarnie wózka widłowego, ponieważ tworzą wokół niego jasno wydzieloną strefę.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Wykorzystanie nowoczesnych systemów oświetlenia wózków widłowych ma wiele zalet. Przede wszystkim:

  • podnosi komfort i poziom bezpieczeństwa operatorów wózków i pozostałych pracowników hali,
  • ułatwia utrzymanie optymalnej odległości od wózka, który jedzie lub pracuje w miejscu,
  • ułatwia zmianę kierunku jazdy, w tym cofanie oraz włączenie się do ruchu bez ryzyka kolizji,
  • pozwala na optymalne doświetlenie strefy roboczej zwłaszcza w halach, które pozbawione są okien i mają ograniczony dopływ światła dziennego,
  • nie oślepiają ludzi, ponieważ emitują jasne, przyjemne światło tworzące rozmazaną plamę, a nie intensywną wiązkę.

Zewnętrzne oświetlenie wózków widłowych zazwyczaj jest mobilne, co oznacza, że może być wykorzystywane również przy innych urządzeniach. Sprawdzi się nawet w trudnych warunkach pracy, ponieważ jest odporne na znaczne wahania temperatur i warunki atmosferyczne. Dzięki temu produkty dostępne w sklepie ELAR-TECH z powodzeniem wykorzystasz też w maszynach rolniczych czy budowlanych. Warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz