Artykuł sponsorowany

Jakie obiekty wymagają zastosowania systemu sygnalizacji pożarowej?

Jakie obiekty wymagają zastosowania systemu sygnalizacji pożarowej?

System zabezpieczający obiekty przed rozprzestrzenianiem się ognia zwany jest przez profesjonalistów systemem sygnalizacji pożarowej. To do właścicieli i użytkowników budynków należy obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia obiektu przed największymi zagrożeniami, takimi jak pożar.  Jak działa system sygnalizacji pożaru?

Elementy systemu sygnalizacji pożaru

Najpopularniejszym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jest system sygnalizacji pożaru (SSP) zwany także systemem alarmu pożaru (SAP). Podstawą każdego systemu sygnalizacji pożaru jest centrala. Odbiera ona sygnały od czujek, analizuje dane i przekazuje sygnał do kolejnych podzespołów systemu. Do pozostałych elementów SSP należą czujniki dymu i temperatury - wykrywają zagrożenie i przekazuję tę informację do centrali, sygnalizatory dźwiękowe i optyczne – alarmują o zdarzeniu oraz ręczne ostrzegacze pożarowe – pozwalają na ręczne włączenie SSP po zauważeniu pożaru. Centrala zwykle posiada wyświetlacz, który pozwala na jej obsługę przez użytkowników.

Zadania systemu sygnalizacji

Kondycja systemu sygnalizacji pożarowej wpływa na bezpieczeństwo zarówno osób, jak i mienia znajdującego się w obiekcie. Systemy sygnalizacji pożarowej są projektowane i instalowane zgodnie z wymaganiami i zapotrzebowaniem konkretnego obiektu. Głównym ich zadaniem jest automatyczne zaalarmowanie osób w budynku i straży pożarnej o wykrytym pożarze. Objawia się to włączeniem akustycznego lub akustyczno-optycznego alarmu, który pozwala odpowiednim służbom zareagować na pojawiające się zagrożenie. Osoby przebywające w obiekcie mają natomiast czas na rozpoczęcie ewakuacji. 

Gdzie instalować?

System sygnalizacji pożarowej nie jest obowiązkowy dla wszystkich obiektów. Głównym kryterium kwalifikacji obiektu do tej grupy jest jego powierzchnia oraz liczba osób przebywających na jego terenie. Głównie są to duże obiekty komercyjne i użyteczności publicznej przeznaczone na czasowy i stały pobyt ludzi. Należą do nich m.in. teatry i kina, obiekty noclegowe, jedno-i wielokondygnacyjne obiekty handlowe, wielokondygnacyjne garaże podziemne, hale sportowe i widowiskowe, archiwa, muzea i zabytki, stacje metra i szpitale. Szczegółowa lista obiektów znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zaawansowane systemy przeciwpożarowe charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności w zwalczaniu zagrożeń. Aby jednak mieć pewność, że system dobrze zadziała, należy pamiętać o poddawaniu go okresowej kontroli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz