Artykuł sponsorowany

Jakie normy powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe?

Jakie normy powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe stanowią bardzo ważny element systemów biernej ochrony przeciwpożarowej. Dzięki nim i oddzieleniom przeciwpożarowym ogień nie przenosi się do innych pomieszczeń i wyższych kondygnacji. Drzwi przeciwpożarowe muszą spełniać oczywiście szereg wymagań, które określają obowiązujące w Polsce normy i Rozporządzenia. Przyjrzymy się bliżej, jakie standardy w praktyce muszą spełniać drzwi przeciwpożarowe o konkretnym zastosowaniu: drzwi do budynków użyteczności publicznej.

Gąszcz przepisów, norm, standardów

Dlaczego postanowiliśmy się przyjrzeć akurat wymogom dotyczącym drzwi przeciwpożarowych do budynków użyteczności publicznej? Naszą intencją jest omówienie wymogów w jasny i klarowny sposób, konkretnie, ale bez odnoszenia się co rusz do numerów i dat ustaw, norm, standardów, rozporządzeń i innych przepisów, w których każdy może się w bardzo łatwy sposób zgubić. Wybraliśmy więc drzwi do obiektów konkretnego typu – i to takich obiektów, które wymagają tzw. szczególnej troski, a więc mówić będziemy o drzwiach przeciwpożarowych z górnej półki. Tych najlepszych. Tych najpewniejszych.

Restrykcyjne wymagania dot. drzwi przeciwpożarowych w pigułce

O konkretne informacje o wymaganiach dotyczących drzwi przeciwpożarowych w budynkach użyteczności publicznej poprosiliśmy fachowców z firmy ABM alarm z Wrocławia. Zacznijmy od ognioodporności, która musi być przedstawiona w klasach. W budynkach użyteczności publicznej możemy montować drzwi w klasach od EI30 do EI120. „EI” oznacza czas, w którym elementy nienośne zachowują szczelność i izolacyjność ogniową, czyli np. drzwi o klasie EI30 muszą zachować szczelność i izolacyjność ogniową przez przynajmniej 30 minut. Jeśli w drzwiach przeciwpożarowych mamy przeszklenia, szkło również musi być odpowiednio dopasowane, odporne nie tylko na bardzo wysokie temperatury i bezpośrednie działanie ognia (wielowarstwowe szkło może powstrzymywać ogień nawet przez około dwie godziny!), ale także odporne na działanie różnych substancji chemicznych. Dodajmy do tego, że jeśli drzwi przeciwpożarowe mają być otwierane automatycznie, to koniecznie musi być możliwość otwarcia ich ręcznie – to szczególnie ważne w przypadku drzwi rozsuwanych, które nie mają klamek ani żadnych uchwytów, jak np. drzwi w windach. To tylko najważniejsze punkty dotyczące wymagań, które powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe. Drzwi przeciwpożarowe muszą być produkowane przez rzetelnych fachowców, którzy bardzo dobrze znają wszelakie standardy i właściwości materiałów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz