Artykuł sponsorowany

Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć USG dopochwowe?

Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć USG dopochwowe?

Jednym z podstawowych badań wykonywanych w prywatnych gabinetach ginekologicznych jest USG dopochwowe (transwaginalne, ginekologiczne). Jest to całkowicie bezbolesna metoda pozwalająca na wykrycie nieprawidłowości dotyczących narządów rodnych kobiety. Stosuje się je także w pierwszych tygodniach ciąży. USG ginekologiczne pozwala wykryć szereg nieprawidłowości. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Mięśniaki i polipy oraz inne guzy

USG dopochwowe pozwala wykryć guzy jajnika np. torbiele, a także mięśniaki macicy, polipy czy inne zmiany również nowotworowe. Torbiel to zmiana, która pojawia się zazwyczaj w wyniku zaburzeń hormonalnych oraz w okresie przedmenopauzalnym. Nie zawsze daje objawy, szczególnie gdy jest mała. Zaburzenia cyklu miesiączkowego czy ból w okolicy podbrzusza pojawia się najczęściej, gdy guz ma już ok. pięciu centymetrów.

Mięśniaki macicy zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych i także można je wykryć, wykonując USG dopochwowe. Mają różną wielkość, mogą też występować mnogo, a ryzyko ich pojawienia się rośnie wraz z wiekiem.

USG ginekologiczne jest niezbędne w profilaktyce zmian nowotworowych w obrębie jajników oraz jamy macicy. Uważa się, że jest to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka jajnika.

Wady anatomiczne macicy

Wady anatomiczne macicy takie jak macica dwurożna czy macica z przegrodą mogą skutecznie utrudniać zajście w ciążę. W wykryciu tych nieprawidłowości z pewnością pomoże USG transwaginalne, które można wykonać np. w gabinecie ginekologicznym Danuta Kardzis. Do wrodzonych wad macicy zalicza się także np. macicę podwójną. To rzadkie schorzenie, przy którym bardzo często powstają także dwie oddzielne szyjki macicy, a niekiedy nawet dwie pochwy. Ta nietypowa budowa może być przyczyną nieprawidłowego ułożenia płodu, przedwczesnego porodu, ale co ciekawe może również nie powodować żadnych problemów związanych z ciążą.

Endometrioza

USG dopochwowe pozwala wykryć szereg nieprawidłowości, w tym torbiele endometrialne, zwane także czekoladowymi tworzące się w przebiegu endometriozy.

Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych, której przyczyna nie jest do końca poznana. Dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym, a charakteryzuje się obecnością endometrium w innych miejscach niż jama macicy. Choroba ta nie tylko pogarsza jakość życia (ból miednicy, ból okolicy krzyżowej), ale także doprowadza do problemów z zajściem w ciążę. Niestety przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, co wcale nie znaczy, że nie wpływa negatywnie na kobiecy organizm.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz