Artykuł sponsorowany

Jakie nasiona kwiatów ogrodowych warto wybrać?

Jakie nasiona kwiatów ogrodowych warto wybrać?

Aby stworzyć w ogrodzie barwną i długo kwitnącą kompozycję kwiatową, należy dobrać odpowiednie kwiaty ogrodowe. Ich nasiona są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem rozmiarów, jak i kształtów. Spłaszczone, kuliste, wydłużone i sierpowate – wybór jest duży. Które z nich warto wybrać i gdzie je kupować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w naszym artykule.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru nasion kwiatów ogrodowych?

Dla każdego posiadacza ogrodu lub działki istotne jest, aby wybrane przez niego nasiona kwiatowe były zdrowe. Wysoką ich jakość można poznać po jednolitym wybarwieniu bez oznak pleśni oraz wyrównanej wielkości. Ponadto są one suche, czyste, nie sklejają się ani nie kruszą. Istotne są również parametry niewidoczne gołym okiem.

Chodzi m.in. o kiełkowalność, którą posiada materiał siewny pozyskany ze zdrowych roślin matecznych, zapylonych przez okazy identycznej odmiany. Powinien on być zebrany we właściwym terminie, oczyszczony oraz wysuszony i przechowywany w odpowiednich warunkach. Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest czystość analityczna, która umożliwia oszacowanie procentowej ilości nasion innych gatunków i zanieczyszczeń, występujących w 1 kg materiału siewnego.

Gdzie kupować nasiona kwiatów ogrodowych?

Tego typu nasiona kwiatów ogrodowych, sprawdzone pod kątem wyżej wymienionych parametrów, są dostępne u renomowanych producentów, oferujących materiał siewny z plantacji towarowej. Nie prowadzą oni jednak zazwyczaj sprzedaży detalicznej, dlatego nasion należy szukać w punktach sprzedaży – sklepach i centrach ogrodniczych.

Alternatywą są sklepy internetowe, takie jak POLAN, posiadające szeroki wybór gatunków i odmian w konkurencyjnych cenach. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z opisem roślin, zdjęciami, gramaturą oraz terminem przydatności do siewu. Wszystkie te informacje powinny być dokładnie przedstawione, gdyż dzięki temu sprzedawca zyskuje zaufanie wśród klientów.

Jaki gatunek kwiatów ogrodowych wybrać?

Pomysł na kwiecisty ogród zależy od indywidualnej koncepcji jego posiadacza. Barwnym ogrodem może stać się zwyczajny zieleniec, ale dobrym pomysłem jest także założenie geometrycznego kwietnika lub formalnej rabaty. Ładny efekt można osiągnąć zestawiając kwiaty ogrodowe z trawami ozdobnymi lub warzywami oraz ziołami – koprem, kolorową kapustą czy pietruszką naciową, które będą pełniły funkcje dekoracyjne. Kompozycje naturalistyczne sprzyjają z kolei modzie na ekologiczny styl życia. Wykorzystane w nich kwiaty porastają darń i rozwijają się w prześwietlonym cieniu drzew.

W przypadku popularnych rabat należy kierować się wymaganiami środowiskowymi danych roślin. Kwiaty takie jak goździki, firletki, floksy lub bodziszki dobrze będą czuły się na podłożu lekko zasadowym, natomiast na kwaśnym rozwijać się będą m.in. sasanki, niecierpki, koleusy i begonie. Gleba zwięzła i wilgotna przyjmie niezapominajki, a sucha i piaszczysta – pięciorniki, ubiorki, dziewanny czy gęsiówki. Aby rabata zachowała barwy przez cały sezon, warto posadzić obok siebie nasiona roślin różniących się nieznacznie terminem kwitnienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz