Artykuł sponsorowany

Jakie narzędzia warto kupić do swojego warsztatu?

Jakie narzędzia warto kupić do swojego warsztatu?
W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Bez względu na to, czy są to warsztaty samochodowe, czy też specjaliści w zakresie obróbki metalu – konieczne jest zakupienie profesjonalnych narzędzi. Jaki jest ich podstawowy podział, które z narzędzi będą najważniejsze i dlaczego warto w nie zainwestować?

Narzędzia ręczne

Ręczne narzędzia są podstawową grupą i były wykorzystywane na długo przed wynalezieniem prądu elektrycznego. Bez nich niemożliwe byłoby wykonanie większości napraw. Powinny znajdować się na wyposażeniu każdego warsztatu, bez względu na branżę, w której działa przedsiębiorca. Wśród najpopularniejszych i tym samym najważniejszych narzędzi ręcznych nie może zabraknąć zestawów kluczy oraz wkrętaków. Warto zaopatrzyć się również w kilka młotków, kombinerki, obcęgi oraz szczypce. Narzędzia ręczne mogą mieć charakter ogólny, ale też specjalistyczny – na przykład murarski i blacharski.

Narzędzia pomiarowe

O narzędziach pomiarowych mówi się nieco mniej, lecz to właśnie one odgrywają kluczową rolę w warsztatach i zakładach przemysłowych. Precyzyjne mierzenie to podstawa dobrze wykonanej pracy. Pierwszym narzędziem pomiarowym, które od razu przychodzi na myśl, jest oczywiście miara. W warsztatach i firmach budowlanych stosuje się najczęściej miary drewniane oraz zwijane. Ich długość powinna być dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa i zwykle wynosi od jednego do kilkunastu metrów. Klasyczne miary nie są jedynymi ważnymi narzędziami pomiarowymi.

Przykładowe narzędzia pomiarowe przydatne w warsztacie:

  • Suwmiarka – ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywana do mierzenia szerokości zewnętrznych oraz wewnętrznych, grubości, głębokości, a także rozstawu elementów danego przedmiotu.
  • Mikrometr – niezwykle precyzyjne narzędzie, które służy do pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych oraz szerokości i głębokości otworów. Jego dokładność wynosi 0,01 mm.
  • Wzorce i sprawdziany – służą do porównywania wielkości oraz kształtów różnych elementów. Są to urządzenia z gotowymi otworami lub zaznaczonymi miarkami.

Elektronarzędzia

Elektronarzędzia to zupełnie odrębna grupa, gdyż są o wiele bardziej skomplikowane od poprzednich rodzajów. Wymagają akumulatora lub podłączenia do gniazdka elektrycznego. I choć można zastąpić je odpowiednikiem w postaci niektórych narzędzi ręcznych elektronarzędzia, znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę. Trzy najważniejsze elektronarzędzia, których nie może zabraknąć w warsztacie to:

  • Wiertarka – w przypadku wyjątkowo twardych materiałów konieczne jest zakupienie wiertarki z udarem.
  • Wkrętarka – w sklepach można znaleźć elektronarzędzia, które łączą w sobie funkcje zarówno wiertarki, jak i wkrętarki.
  • Szlifierka – służy nie tylko do szlifowania powierzchni, ale również cięcia materiałów.

Osoby pracujące w terenie powinny zdecydować się na narzędzia zasilane akumulatorami, aby łatwiej się nimi posługiwać. Podłączenie do gniazdka nie zawsze jest możliwe, a niekiedy wymaga rozwijania wielometrowych przedłużaczy.

Skrawanie i obróbka

Właściciele firm zajmujących się obróbką doskonale wiedzą, że podstawowe narzędzia i elektronarzędzia nie wystarczą. Konieczne będzie zakupienie profesjonalnych urządzeń oraz kompatybilnych z nimi akcesoriów. Ogromny wybór zarówno klasycznych, jak i specjalistycznych narzędzi można znaleźć między innymi w ofercie firmy TORMET, która prowadzi sprzedaż stacjonarną oraz sklep internetowy. Przedsiębiorstwo zaopatruje się tylko u zaufanych producentów. Korzystanie z ofert dobrze wyposażonych sklepów z narzędziami to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne.

Specjalistyczne narzędzia stosowane w obróbce to między innymi:

  • Tokarka – służy do skrawania przedmiotów o kształcie brył obrotowych.
  • Frezarka – obrabiarka przeznaczona do obróbki powierzchni płaskich oraz kształtowych np. różnego rodzaju rowków i gwintów.
  • Piła – występuje w wielu rodzajach, na przykład piła taśmowa lub ręczna. Służy do przecinania materiałów.

Trzeba pamiętać, że nie da się ustalić jednego uniwersalnego zestawu dla każdego warsztatu. Oprócz niezbędnych narzędzi, których nie może zabraknąć w żadnym przedsiębiorstwie, właściciel firmy musi stworzyć listę również tych specjalistycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb swojego zakładu. Osoby, które są zainteresowane kupnem używanych narzędzi, powinny być czujne, gdyż bardzo często są one mocno wyeksploatowane i już po kilku tygodniach zaczynają się psuć. Warto inwestować w rozwój swojej firmy i zakupić nowe, w pełni sprawne wyposażenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz