Artykuł sponsorowany

Jakie narzędzia powinien posiadać każdy glazurnik?

Jakie narzędzia powinien posiadać każdy glazurnik?

Z pewnością zamawiając usługi glazurnika, nie zwracamy uwagi na narzędzia, jakimi się posługuje, ale każdy fachowiec wie, że odpowiednie przygotowanie do pracy to podstawa. Zestaw narzędzi, służących do układania płytek, nie tylko znacznie skróci czas pracy, ale i ułatwi jej przebieg. Ponadto dzięki użyciu odpowiednich narzędzi, glazurnik zmniejszy ryzyko uszkodzenia kafelków w trakcie pracy. Przyjrzyjmy się zatem, co powinien mieć w torbie.

Fach glazurnika nie należy do najłatwiejszych. Specjalista w tej dziedzinie powinien mieć nie tylko duże doświadczenie, lecz również wprawne oko. Powinien wiedzieć, jak zaplanować pracę, aby osiągnąć zmierzony efekt wizualny i jak połączyć płytki o różnych fakturach lub grubościach. Na szczęście z pomocą przychodzą mu profesjonalne narzędzia.

Przecinarki do płytek

Podstawą pracy każdego glazurnika jest przecinarka do płytek. Istnieją dwa rodzaje tego urządzenia: ręczne oraz elektryczne. Pierwsze charakteryzują się precyzją oraz poręcznością. W dodatku są bardzo łatwe w obsłudze. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, a samo cięcie jest szybkie i bardzo dokładne. Pasują do każdego rozmiaru płytek, dzięki możliwości łatwej wymiany noża, który możemy dostosować do wielkości kafelków. Z kolei przecinarki elektryczne sprawdzą się podczas wymagających cięć prostych lub frezowania materiału. Doskonale poradzą sobie z granitem, marmurem, gresem oraz ceramiką    

Diamentowe tarcze i wiertła

Kolejnym niezbędnym narzędziem pracy fachowca, zajmującego się układaniem płytek, są diamentowe tarcze. Dobiera się je w zależności od materiału oraz sposobu cięcia; na sucho lub na mokro. Specjalista użyje innych do cięcia płytek, wykonanych z gresu, innych do płytek ściennych oraz podłogowych, a jeszcze innych do twardych materiałów: granitu, terakoty, klinkieru czy nawet cegły. Sięgnie on również po specjalną tarczę, gdy płytki trzeba będzie uciąć pod kątem. Z kolei aby wywiercić w płytce otwór bez uszkadzania jej pozostałej powierzchni, glazurnik użyje diamentowego wiertła. Jest ono niezwykle precyzyjne, proste w obsłudze i szybkie. Ciekawym rozwiązaniem są koronki diamentowe do wiercenia na mokro, poprawiające chłodzenie oraz umożliwiające usuwanie pozostałości po wierconych otworach. Szeroki wybór tarcz oraz wierteł proponuje między innymi wyspecjalizowany sklep WSsystem, zajmujący się sprzedażą narzędzi dla glazurników oraz pracowników branży płytkarskiej.   

Mieszarka elektryczna

Po przygotowaniu płytek, nadszedł czas ich położenia. Do mieszania zaprawy niezbędna jest mieszarka elektryczna, która przygotuje idealny materiał, zapewniający klejenie bez poprawek. Można jej użyć do mieszania farb, klejów oraz cementu; należy tylko pamiętać o dobraniu odpowiedniego mieszadła do materiału.

Pace i krzyżyki

W torbie glazurnika nie powinno również zabraknąć pac ani krzyżówek. Pace proste i zębate pozwolą na prawidłowe położenie zaprawy; ważne, aby odpowiednio dobrać ich rozmiar do płytek. Pace gumowe z kolei służą do fugowania, które scala cała powierzchnię, ułożoną z płytek oraz, odpowiednio wykonane, przyczynia się do finalnego efektu. Najbardziej polecane są pace elastyczne, z uchwytem w kształcie litery C. Ostatnim, lecz również ważnym narzędziem pracy glazurnika, są krzyżyki. Zapewniają one idealnie równe odległości między płytkami oraz dają możliwość układania przeróżnych wzorów.   

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz