Artykuł sponsorowany

Jakie narzędzia można wykorzystać podczas szlifowania drewna?

Jakie narzędzia można wykorzystać podczas szlifowania drewna?

Szlifowanie powierzchni drewnianych wymaga użycia odpowiednich narzędzi. W przypadku gdy mamy do czynienia z większymi elementami, wymagającymi wygładzenia, papier ścierny i ogromna cierpliwość nie wystarczą. Wbrew powszechnemu przekonaniu, iż użycie sprzętu elektrycznego wymaga specjalistycznych umiejętności, nie musimy takim opiniom wierzyć. Wystarczy bowiem smykałka do majsterkowania, doświadczenie w dobieraniu odpowiedniego sprzętu do pracy oraz znajomość zasad bezpieczeństwa, aby móc z powodzeniem wykorzystywać je w przydomowym warsztacie.

 
W przypadku drewna, stoimy przed wyborem odpowiedniej szlifierki dostosowanej do parametrów roboczych materiału. - Ze względu na obsługę urządzenia, wyróżniamy szlifierki jedno oraz dwuręczne. Dalszy podział uwzględnia już rodzaj wykonywanej czynności oraz kształtu powierzchni - dodaje specjalista z firmy POLISHSTYL.

Szlifierka taśmowa

Poleca się ją zwłaszcza w przypadku, gdy opracowujemy płaską powierzchnię o dużych rozmiarach. Dlaczego wydaje się ona najlepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim produkt ten charakteryzuje zwiększoną wydajnością, ponieważ ścierna powierzchnia robocza jest stosunkowo duża - standardowa szerokość taśmy wynosi ok. 7,5 cm. Największą wydajność mają szlifierki o szerokości taśmy przekraczającej 10 cm.


Jak jej używać? Szlifierkę obsługuje się intuicyjnie, problematyczny może być jedynie kierunek oraz zakres ruchu pracy narzędzia. Warto pamiętać, że proces szlifowania odbywa się zawsze wzdłuż włókien drewna. W innym przypadku cała procedura może być trudniejsza do przeprowadzania, a tak opracowany materiał z dużym prawdopodobieństwem nie będzie spełniał oczekiwań wymagającego użytkownika. Warto także pamiętać, że przy pomocy szlifierki taśmowej nie dotrzemy do wszystkich miejsc wygładzanej powierzchni. Konstrukcja narzędzia uniemożliwia dotarcie do narożników, a część robocza nie pokrywa się z szerokością taśmy, z tego względu dokładne szlifowanie przy ścianie jest niemożliwe.

Szlifierka oscylacyjna i mimośrodkowa

Problem ze szlifowaniem narożników nie wystąpi w przypadku tych dwóch, zbliżonych do siebie budową narzędzi. Pierwsza z nich - szlifierka oscylacyjna - jest urządzeniem cechującym się dużą wydajnością. Taki efekt możemy osiągnąć dzięki kształtowi stopy - może być ona prostokątna, kwadratowa lub w szczególnych przypadkach trójkątna. W przypadku szlifierki mimośrodkowej stopa ma kształt koła, obszar roboczy ogranicza okrąg o średnicy 12,5 do 15 cm - w porównaniu ze szlifierką oscylacyjną daje większe możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc.

Szlifierka kątowa

Elementy, których nie uda nam się obrobić za pomocą wyżej wymienionych sprzętów, prawdopodobnie nie będą stanowiły problemu dla szlifierki kątowej. - W jej przypadku należy zachować jednak szczególną ostrożność - łatwo bowiem można uszkodzić obrabiany materiał, co może być dla nas bardzo przykre w skutkach - komentuje specjalista z firmy POLISHSTYL.

Montowanie taśmy ściernej

Większość narzędzi jest wyposażone w najprostszy, ale ciągle skuteczny sposób przymocowywania taśmy z papieru ściernego. Umieszcza się ją za pomocą rzepów, chociaż niektóre modele posiadają zamiast nich zaciski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz