Artykuł sponsorowany

Jakie można wyróżnić rodzaje map geodezyjnych?

Jakie można wyróżnić rodzaje map geodezyjnych?

Mimo że geodezja oznacza przede wszystkim wykonywanie pomiarów na działkach przeznaczonych pod zabudowę, to łączy się ona ściśle ze sporządzaniem map – kartografią. Wykonywane przez geodetów plany przybierają różne postaci w zależności od celów, którym mają posłużyć. Przede wszystkim stanowią materiał, służący do nanoszenia wyników przeprowadzonych pomiarów.

Kartografia a geodezja

To ściśle powiązane ze sobą dziedziny. Kartografia jest nauką poświęconą metodom tworzenia map oraz ich wykorzystywania. Innymi słowy, polega na przekazywaniu informacji o przestrzeni za pomocą grafiki analogowej bądź cyfrowej. Jej poddziedzinę stanowi kartometria obejmująca z kolei sposoby dokonywania pomiarów i precyzję ich wyznaczania. Samym ich wykonywaniem zajmuje się geodezja. Mapy są narzędziem, które umożliwiają zwizualizowanie tychże wyników. Tak więc geodeta musi mieć szeroką wiedzę z tych dwóch obszarów, aby móc rzetelnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników posiada między innymi pracownia geodezyjna M-Geo, znajdująca się na terenie Dąbrowy Górniczej.

Mapa zasadnicza

Stanowi ona zasób państwowy i jest aktualizowana wyłącznie przez pracowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. W ogólnym ujęciu przedstawia granice działek wraz ze znajdującym się na jej obszarze mediami. Uszczegóławiając, obejmuje: ewidencje gruntów, zagospodarowanie, uzbrojenie, a także ukształtowanie terenu. Inwestor może jedynie otrzymać odpłatny odpis mapy zasadniczej z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Jej skala jest dopasowywana do celu, w jakim jest pobierana i obejmuje trzy zakresy:

  • 1:500 lub 1:1000 – obszary gęsto zabudowane,
  • 1:1000 i 1:2000 – tereny średnio zurbanizowane,
  • 1:5000 – obszary rolne oraz leśne.

Mapa do celów projektowych

Do jej stworzenia jako bazę wykorzystuje się mapę zasadniczą. Jest podstawą do wykonania projektu zagospodarowania terenu i niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto zaznaczyć, że jej ważność jest jednak ograniczona czasowo. Podstawowe elementy mapy do celów projektowych to: faktyczny stan działki przeznaczonej pod zabudowę oraz nieruchomości do niej przylegające w pasie co najmniej 30 m szerokości. Poza tym powinna także zwierać linie zabudowy, dróg, a także oddzielające tereny o odmiennym przeznaczeniu oraz umiejscowienie wysokiej zieleni z uwzględnieniem pomników przyrody.

Mapa inwentaryzacyjna

Ten rodzaj dokumentu jest tworzony w zakresie geodezyjnej dokumentacji powykonawczej, która powstaje po zakończeniu budowy nieruchomości. Sporządza się ją na odpisie mapy zasadniczej i obejmuje nie tylko infrastrukturę samego budynku, ale również techniczną infrastrukturę nadziemną oraz podziemną. Służy prezentacji efektów wykonanej inwestycji i powstałych zmian w trakcie jej realizacji w odniesieniu do pierwotnego projektu.

Mapa do czynności prawnych

Powstają w związku z obrotem, podziałem i scalaniem nieruchomości także na kopii mapy zasadniczej lub ewentualnie katastralnej. Kolor czerwony służy do oznaczenia wydzielonych działek i ich dostępu do drogi publicznej. Zamieszczane dane są pobierane z księgi wieczystej danej nieruchomości. Jej najpowszechniejsze wykorzystanie związane jest ze sprawami notarialnymi oraz sądowymi takimi, jak: zniesienie współwłasności, nabycie i podział spadku, a także założenie księgi wieczystej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz