Artykuł sponsorowany

Jakie materiały można sprzedawać do skupu złomu?

Jakie materiały można sprzedawać do skupu złomu?

Skup surowców, w tym również złomu, czyli ogółu wyrobów metalowych, które mogą być powtórnie wykorzystane poprzez recykling, cieszą się dużą popularnością.  Przetwórstwo stali, jak i metali kolorowych jest działaniem proekologicznym, sprzyjającym ochronie środowiska, a dodatkowo ekonomicznym z punktu widzenia kosztów produkcji, które w przypadku miedzi czy aluminium są bardzo wysokie. Dowiedz się, jakie materiały można sprzedawać do skupu.

Złom stalowy i materiały nieżelazne, które nadają się do recyklingu

Skupy surowców wtórnych zajmują się skupowaniem różnych materiałów, które można poddać recyklingowi czyli ponownemu wykorzystaniu tego samego surowca do produkcji określonych przedmiotów o różnym zastosowaniu, w wielu branżach. Jest to działanie sprzyjające ochronie środowiska naturalnego, głównie poprzez zminimalizowanie zużycia wody potrzebnej do produkcji metali oraz zmniejszenie się wytwarzanych zanieczyszczeń. Warto również wiedzieć, że podczas produkcji metali powstaje bardzo wiele substancji szkodliwych i odpadowych. Każde złomowisko trudni się skupem złomu żelaznego oraz metali kolorowych, a także tworzyw sztucznych i makulatury. Metale nieżelazne nie zawierają w swoim składzie stali i zalicza się do nich: ołów, miedź, mosiądz (stop miedzi i cynku), brąz, aluminium oraz cynę, które mają wysoką wartość, związku z tym opłaca się je oddać do skupu, jeżeli są zalegającym, niepotrzebnym przedmiotem lub materiałem.

Metale kolorowe są mile widziane na skupie, gdyż posiadają szereg właściwości, dzięki którym są stosowane w bardzo wielu gałęziach przemysłu, jak elektronika, produkcja różnych przedmiotów konstrukcyjnych czy sanitariatów, a także w motoryzacji i gastronomii. Do tych cech charakterystycznych zalicza się m.in.: możliwość dowolnej, obróbki, plastyczność oraz przewodnictwo elektryczne i cieplne. Metale nieżelazne łatwo można odróżnić od stali poprzez ich charakterystyczny połysk albo użycie magnesu. Warto przed oddaniem ich do skupu dokonać wstępnej segregacji, która usprawni wszelkie czynności w miejscu skupu. Niezmiernie ważna podczas sprzedaży jest również czystość metalu, gdyż za taką formę można otrzymać wyższą gratyfikację finansową.

Jakie materiały i przedmioty można oddać do skupu złomu?

Metale żelazne nie są odporne na korozję, w związku z tym, jeżeli posiadamy zalegające przedmioty lub sprzęty z tego surowca to nie należy zwlekać z ich sprzedażą do skupu, gdyż postępująca rdza obniża ich wartość. Można oddać zarówno stal, żeliwo, jak i staliwo, czyli np. elementy stalowe bram i ogrodzeń, pręty zbrojeniowe, rury i blachy, a niekiedy także elementy silników i kaloryfery żeliwne oraz wiele innych przedmiotów. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku metali kolorowych, które trzeba przed oddaniem do zakupu odpowiednio je oddzielić, czyli osobno oddać puszki po napojach z aluminium, a osobno elementy samochodów czy motorów, które maja inną czystość metalu.

Do profesjonalnego skupu surowców wtórnych Tom-Bud Tomasz Bandura z Koniecpolu w województwie śląskim można sprzedać stare kable, nakrętki, żaluzje, zużyte felgi samochodowe, niesprawne chłodnice, akumulatory, zasilacze, silniki i grzałki, a także nieużyteczne lub uszkodzone przedmioty domowe, jak lampy, świeczniki, elektrośmieci czy różne figury. Za oddawane przedmioty, zbywca otrzymuje zapłatę, która liczona jest od kilograma przekazywanego surowca. Należy również pamiętać, że nie każdy rodzaj produktu wykonanego z żelaza można powtórnie wykorzystać. Nie można poddać recyklingowi puszek konserwowych czy pojemników na farby, gdyż trudno je oczyścić, a ich poddawanie przetopieniu może wydzielać szkodliwe substancje do atmosfery. Praca skupu polega na segregowaniu, oczyszczaniu i magazynowaniu surowców wtórnych oraz ich późniejszemu transportowaniu do firm specjalizujących się w przetwarzaniu surowców wtórnych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz