Materiał Partnera

Jakie materiały można poddać cięciu strumieniem wody?

Jakie materiały można poddać cięciu strumieniem wody?

Cięcie strumieniem wody to nowoczesna technologia, która gwarantuje przede wszystkim niezwykłą precyzję. Jest ona także stosowana ze względu na warunki, jakie zapewnia ciętym materiałom. Ta bezpieczna metoda rozdzielania poszczególnych elementów wykorzystywana jest do różnego rodzaju materiałów – co konkretnie można zatem poddać cięciu strumieniem wody?

Obróbka materiałów trudnoobrabialnych

Niektórych materiałów nie można obrabiać za pomocą konwencjonalnych metod, co w wielu przypadkach stanowi spore utrudnienie. Rozwiązaniem jest jednak cięcie strumieniem wody, które jest w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju materiałami trudnoobrabialnymi. Właściwie wyposażony park maszynowy pozwala również na obróbkę elementów wrażliwych na wpływ temperatury czy charakteryzujących się kruchością. Struktura delikatnych materiałów nie jest naruszana podczas cięcia strumieniem wody, dzięki czemu można bez problemu obrabiać w tej technologii m.in. szkło, ceramikę w postaci płytek ceramicznych czy gresowych, ale też nawet wytrzymały i twardy kamień naturalny – granit lub marmur. Firma Aquadem Polska Sp. z o.o. zajmuje się profesjonalnym cięciem strumieniem wody różnego rodzaju materiałów, w tym także konglomeratów czy stali i różnych jej stopów. Bez większych problemów tego typu obróbce poddać można również stal nierdzewną, a specjaliści dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn mogą zająć się cięciem rozmaitych metali kolorowych, np. aluminium, tytanu czy cennej miedzi. Jak się jednak okazuje, nie są to jedyne materiały, które można ciąć strumieniem wody.

Materiały specjalistyczne

Cięcie wody to metoda gwarantująca precyzję na najwyższym poziomie, ale też brak zmiany parametrów oraz struktury obrabianych materiałów. Z tego powodu wykorzystywana jest do cięcia materiałów specjalnych, np. termo- lub elektroizolacyjnych. Nowoczesna technologia pozwala również na obróbkę materiałów wysoko specjalistycznych. Zaliczają się do nich m.in. delmat, vetrotherm, vetronit, tekstolit czy mikanit. W wielu rozmaitych branżach przemysłu wykorzystuje się także niezwykle lekki oraz wytrzymały zarazem aramid. Pomimo jego doskonałych parametrów pod względem trwałości, może być on bez większych przeszkód cięty za pomocą strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób można też obrabiać lightherm czy deltherm, czyli materiały przeznaczone do izolowania poszczególnych elementów. Ich właściwe dopasowanie możliwe jest wyłącznie dzięki precyzyjnej obróbce, którą gwarantują nowoczesne maszyny wykonujące cięcie strumieniem wody. Metoda ta doskonale sprawdza się więc w przypadku niemal każdego materiału – cięcie można wykonać zarówno na niezwykle delikatnych i kruchych elementach, jak i bardzo wytrzymałych i trudnoobrabialnych innymi technologiami.

Opracowanie:
Katowice, Józefowska 5, (wjazd od ulicy Energetyków)
tel. 32 256 07 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz