Artykuł sponsorowany

Jakie materiały i sprzęty można sprzedać w skupie złomu?

Jakie materiały i sprzęty można sprzedać w skupie złomu?

Skup złomu to miejsce, w którym nie tylko wreszcie pozbędziemy się niepotrzebnych gratów zalegających w naszych mieszkaniach, piwnicach i strychach, ale też otrzymamy za to pieniądze, a w dodatku będziemy mieć pewność, że utylizacja przekazanych przez nas zbędnych przedmiotów odbędzie się w zgodzie z przepisami i w poszanowaniu dla środowiska. Oczywiście jeśli wybrany przez nas skup złomu jest legalny i posiada niezbędne certyfikaty.

Czego nie wolno

Jak rozpoznać taki legalny skup złomu? Wskazówką na dobry początek może być to, czego taka placówka NIE przyjmuje. Jeśli bowiem działa zgodnie z prawem, na pewno nie będziemy mogli sprzedać w niej dostępnych w obiegu monet (na przykład jedno- i dwugroszówek), fragmentów torów i trakcji kolejowych, znaków drogowych, barierek, pokryw od studzienek kanalizacyjnych ani innych elementów infrastruktury. Istnieją niestety nielegalne skupy złomu, które przyjmując podobne materiały, postępują nie w porządku nie tylko wobec państwa, ale wobec nas wszystkich, czyli potencjalnych użytkowników wyżej wymienionych przedmiotów. Dlatego upewnijmy się, że wybrany przez nas skup złomu prowadzi uczciwą działalność, którą potwierdza chociażby wydawaniem karty przekazania odpadu podczas odbioru surowców wtórnych.

Surowce wtórne

No właśnie – co jednak do nich w tym przypadku należy? Może to być szkło, opakowania (np. aluminiowe puszki czy folie), a także makulatura, czyli stare kartony, gazety, ale też na przykład dokumenty, niekiedy tonami zalegające w archiwach. Nowoczesny skup złomu zadba o ich profesjonalne zniszczenie, z zachowaniem wszelkich zasad poufności.

Metale różnego typu

O wiele bardziej się jednak opłaca sprzedaż tzw. metali kolorowych. Przedmiotów wykonanych z ich stopów może się zebrać naprawdę dużo zwłaszcza po budowie czy remoncie starego mieszkania. Będą to chociażby żeliwne grzejniki, wanny czy wykonane z metalu meble. Przy czym nie trzeba ich samodzielnie transportować do punktu skupu, ponieważ w większości przypadków zajmą się tym jego przedstawiciele.

Całkiem cennymi materiałami są mosiądz i brąz. Niepotrzebne przedmioty z nich wykonane to mogą być na przykład stare klamki, okucia, rozmaite puchary i medale, baterie łazienkowe, a także lampy i żyrandole tudzież inne ozdoby.

Brąz jest stopem cynku i miedzi, ten ostatni metal jest zaś szczególnie przez skupy złomu „poszukiwany”. Można go znaleźć zwłaszcza w starych przewodach i kablach. Byle nie z sieci trakcyjnych! Są tacy, którym przychodzi do głowy właśnie taka forma zarobkowania, jak sprzedaż na złom ukradzionych stamtąd miedzianych kabli, jest to jednak „zawód” wysokiego ryzyka, bo oprócz wolności (w związku z łamaniem prawa) można stracić przy tym nawet życie i zdrowie.

Inne metale, które możemy sprzedać w punkcie skupu, to żelazo, stal, aluminium, ołów (np. w postaci blach, rurek, prętów, ale też akumulatorów i chłodnic), a także wolfram, cyna i nikiel, pozyskiwane często z elektroniki. Stare sprzęty RTV, AGD, komputery i ich podzespoły to również coś, czego z zyskiem możemy się pozbyć w skupie złomu. Najlepsze firmy, jak na przykład Ago Recykling z Warszawy, podobnie jak w przypadku dokumentów oferują przy tym profesjonalne niszczenie dysków twardych oraz innych nośników informacji.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz