Artykuł sponsorowany

Jakie maszyny wykorzystywane są do pracy na terenach leśnych?

Jakie maszyny wykorzystywane są do pracy na terenach leśnych?

Drewno to surowiec naturalny, z którego od wieków korzysta ludzkość. Mimo dostępności innych rozwiązań materiał ten cieszy się największym uznaniem inwestorów ze względu na uniwersalność zastosowań. Z drewna powstają konstrukcje budowlane, meble, przedmioty codziennego użytku, papier, a nawet ubrania (celuloza drzewna). Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na profesjonalne usługi leśne stale wzrasta. Z jakich maszyn korzystają specjaliści, by pozyskać surowiec z trudnych terenów?

Harwestery – niezastąpione w procesie pozyskiwania drewna

Mianem harwesterów określa się grupę maszyn wielooperacyjnych, które wykonują kilka różnych zadań w trakcie procesu pozyskiwania drewna. Zwykle wykorzystuje się je ścinki, okrzesywania i przerzynki tego surowca naturalnego, jednak zakres ich prac można dostosować do określonych wymagań przyrodniczo-leśnych oraz wymogów technologicznych.

Harwestery skonstruowane są tak, by możliwe było pozyskiwanie drewna w systemie sortymentowym. Maszyny te pozostawiają po sobie na zrębie wałki, wyrzynki, kłody i dłużyce. Doskonale nadają się więc do pracy w drzewostanach, u których występuje pień w formie strzały. Mowa tu głównie o drzewach iglastych, choć pień w takiej postaci mają również niektóre drzewa liściaste np. olchy lub brzozy.

W jakich warunkach terenowych można użyć harwesterów?

Jak informuje ekspert z firmy Forest Brothers, która świadczy usługi leśne na terenie Czech i dysponuje specjalistycznym sprzętem – w większości państw europejskich maszynowe pozyskiwanie drewna rozpoczyna się trzebieży wczesnej. Polega ona na wykonywaniu cięć pielęgnacyjnych, co zabezpiecza najbardziej wartościowe składniki drzewostanu i wpływa na wyższą jakość produkowanego drewna. Proces pozyskiwania tego surowca kończy się zwykle na użytkowaniu rębnym.

Aby użycie harwesterów było możliwe, specjaliści muszą wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

  • średnica ścinanych drzew,
  • liczba drzew przypadająca na jeden hektar,
  • ukształtowanie terenu,
  • odległości między drzewami.

Profesjonalne przedsiębiorstwo świadczące usługi leśne powinno mieć w posiadaniu co najmniej kilka maszyn różniących się wielkością i przeznaczeniem. Możliwa jest wówczas realizacja zleceń na terenach wyżynnych czy górskich. Maszyny leśne skonstruowane są tak, by zapewnić operatorom możliwe najbardziej efektywną i bezpieczną pracę. Wyposażenie kabiny jest komfortowe dla kierowcy, co jest ważne, gdyż prace w terenie trwają nieraz kilkanaście godzin dziennie.

Podsumowując, maszynowe pozyskiwanie drewna możliwe jest przy użyciu specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Zanim zlecimy wybranej firmie wycinkę drzewostanu, sprawdźmy, jakim zapleczem technologicznym dysponuje.
Opracowanie:
Skierniewice, Skłodowskiej-Curie 156
tel. 516 593 273
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz