Artykuł sponsorowany

Jakie maszyny są potrzebne do przetwórstwa tworzyw sztucznych?

Jakie maszyny są potrzebne do przetwórstwa tworzyw sztucznych?

Wdrożenie procesu odzysku tworzyw sztucznych wiąże się z wieloma korzyściami, w tym finansowymi dla firm. Recykling może odbywać się z zastosowaniem odmiennych technik ze względu na rodzaj surowca. Stworzenie kompletnej linii technologicznej nie musi wiązać się jednak z ogromnymi kosztami. Na rynku dostępne są bowiem maszyny używane, mające równie dużo zalet, co fabrycznie nowe.

Rodzaje recyklingu tworzyw sztucznych

Odzysk tego rodzaju materiałów to wieloetapowe procesy o różnym charakterze. Wśród nich da się wyróżnić trzy podstawowe techniki:

  • mechaniczną – polega na rozdrabnianiu elementów wykonanych z konkretnego polimeru, w wyniku czego uzyskuje się tak zwany regranulat, który poddaje się dalszej obróbce;
  • termiczną – nierzadko stanowi kolejny etap opisanej powyżej metody. Podlegają jej wyłącznie tworzywa termoplastyczne, które roztapia się w wysokiej temperaturze. Proces ten nazywany jest pirolizą;
  • chemiczną – skutek to zmiana struktury, a jednocześnie też właściwości materiału, co następuje w konsekwencji przeprowadzonych reakcji chemicznych. Do podstawowych zalicza się między innymi hydrolizę, kraking termiczny i katalityczny, jak również wspomnianą już pirolizę.

Bardzo często recykling tworzyw sztucznych opiera się na połączeniu powyższych metod. Warto także wspomnieć, że ostatnią z wymienionych stosuje się w ramach uzyskiwania paliw.

Linie do przetwórstwa surowców

Oczywiście powyższe procesy nie mogłyby się odbyć bez użycia odpowiednich maszyn. Z ich pomocą można stworzyć całe linie technologiczne przeznaczone do odzysku tworzyw sztucznych. Umożliwiają one poddanie ich zróżnicowanej obróbce, począwszy od cięcia, i granulacji, poprzez prasowanie, wytłaczanie, na wtryskiwaniu kończąc. Oczywiście wcześniej pozyskany surowiec musi zostać oczyszczony z pozostałości na przykład chemii gospodarczej czy żywności. Stąd też niezbędne okazują się takie urządzenia jak myjki czy wirówki, jakie odnajdziemy między innymi w ofercie firmy Pol-Service z Rzeszowa. Wszystkie wymienione maszyny powinny być dopasowane pod kątem typu przetwarzanego tworzywa sztucznego, a co za tym idzie stosowanej techniki.

Zalety inwestycji w używany sprzęt

Przedsiębiorcy panujący wdrożenie technologii przetwórstwa i odzysku surowców w swoim zakładzie mają do wyboru zakup maszyn fabrycznie nowych lub używanych. Drugie rozwiązanie wcale nie musi okazać się gorsze od pierwszego. Z pewnością jeden z najważniejszych argumentów stanowi atrakcyjna cena. Z tego względu działania recyklingu są dostępne także dla firm z ograniczonym z różnych względów budżetem. Należy zaznaczyć, że nabycie ich od sprawdzonego dostawcy gwarantuje nam ich dobry stan techniczny oraz pełną sprawność. Bardzo często starsze modele cieszą się także bardzo dobrą opinią i niezawodnością, przez co mogą dorównywać nowszym wariantom. Zdarza się również, że wśród używanych maszyn do recyklingu da się odnaleźć bardziej zaawansowany technicznie sprzęt. Warto pamiętać, że nawet do wcześniej eksploatowany sprzęt przy zakupie z pewnego źródła zostaje dołączona instrukcja obsługi, karta urządzenia oraz gwarancyjna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz