Materiał Partnera

Jakie maszyny rolnicze wykorzystywane są w przewozie ziarna?

Jakie maszyny rolnicze wykorzystywane są w przewozie ziarna?

Transport ziaren, jak na przykład ziaren zbóż i innych rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim taki transport wymaga użycia odpowiednich maszyn do transportu oraz wiedzy o tym jak zabezpieczyć ziarno podczas przewozu – tak aby nie było strat. Konieczność przewozu zboża dotyczy większości rolników – zboże przewożone jest od rolnika do skupu czy odleglejszego miejsca przechowywania ziaren.

Aby dokonać przewozu ziaren zbóż, należy poszukać przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w tego rodzaju przewozie. Ziarna zbóż są drobne, a zatem należą do materiałów sypkich, trudnych w transporcie. Do ich przewozu służą zatem odpowiednie maszyny, którymi powinna dysponować firma przewozowa. Nie bez znaczenie jest również doświadczenie ekipy pracującej w danym przedsiębiorstwie.

Maszyny do transportu zbóż

Współcześnie dostępnych jest kilka modeli maszyn, służących do przewozu drobnych materiałów, jak zboże, ale także piasek, żwir czy różnego rodzaju kruszywa. Najpopularniejsza maszyna do transportu zboża to przenośnik. Wyróżniamy trzy rodzaje przenośników: ślimakowy, pneumatyczny oraz kubełkowy.

Budowa przenośnika ślimakowego jest bardzo prosta – podstawowe urządzenie składa się z silnika elektrycznego oraz rury ze zwojami ślimaka. Przenośniki ślimakowe charakteryzują się dobrą wydajnością oraz właściwą optymalizacją pracy (czyli niewielki pobór mocy do pracy maszyny). Przenośnikiem ślimakowym, inaczej zwanym również żmijką można pracować pod dowolnym kątem. Ich minusem z kolei są trudności w dokładnym poborze materiału przy niektórych ustawieniach maszyny. Żmijki można montować na burcie przyczepy lub z koszem zasypowym, albo z pobieraniem dolnym.

Kolejny rodzaj maszyny to przenośnik pneumatyczny czyli dmuchawa do zboża. Mają one znacznie większe zapotrzebowanie na moc niż poprzedni model przenośnika. Są jednak chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach małych, w których dostęp do zboża jest utrudniony. Dmuchawy do zboża wykorzystuje się również do przeładunku zboża, na przykład do zbiorników czy silosów.

Ostatni rodzaj maszyny czyli przenośnik kubełkowy służy do transportu zbóż do silosów – maszyny te mogą przetransportować materiał na duże wysokości.

Firma przewozowa oferująca transport zbóż będzie doskonale wiedziała, które maszyny będą potrzebne w przypadku danego przewozu. Jak informuje właściciel firmy oferującej usługi transportowe Tomasz Wardęga, doświadczona ekipa powinna dokonać załadunku, przewozu i rozładunku zboża, ograniczając straty do minimum.

Opracowanie:
Chomętowo 2
tel. 608 489 704
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz