Artykuł sponsorowany

Jakie leki można kupić w aptekach internetowych

Jakie leki można kupić w aptekach internetowych

Apteki internetowe każdego roku zdobywają sobie coraz większe grono klientów, których kusi brak konieczności stania w długich kolejkach oraz lepszy wgląd do wszystkich informacji na temat leków. Jedyne ograniczenie związane z dokonywaniem zakupu środków farmaceutycznych przez Internet dotyczy rodzaju kupowanych leków. Nie wszystkie bowiem są dostępne w sprzedaży on-line.

Czy kupno leków przez Internet jest bezpieczne?

Zanim  omówimy dokładnie jakie leki oraz wyroby medyczne można sprzedawać w aptekach internetowych, opiszemy dokładnie w jaki sposób działają apteki internetowe. To nie jest bowiem tak, że aptekę internetową może założyć każda osoba. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Venafarm: Sprzedaż w Internecie mogą prowadzić jedynie apteki i punkty apteczne, które posiadają odpowiednie zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej. Co to oznacza? Że sprzedaż leków przez Internet prowadzą tak naprawdę tradycyjne apteki, które postanowiły dodatkowo rozszerzyć swoje usługi. Wydawaniem i pakowaniem zamówionych w Internecie leków może zajmować się jedynie wykształcony farmaceuta, a w aptece musi być specjalnie wydzielone do tego celu pomieszczenie, w którym znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria konieczne do bezpiecznego pakowania zamówionych leków. Każde dokonane przez Internet zamówienie podlega również elektronicznej ewidencji.

Leki dostępne w sprzedaży internetowej

W aptekach internetowych możemy dokonać zakupu większości leków dostępnych w tradycyjnych placówkach. Jedynym ograniczeniem związanym ze sprzedażą internetową jest brak możliwości kupna leków na receptę. Leki z przepisu lekarza możemy nabyć tylko i wyłącznie w aptekach stacjonarnych. Takie przepisy wprowadzono w celu uniknięcia oszustw.

Apteki on-line mogą za to prowadzić sprzedaż leków OTC (czyli tych dostępnych bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych dla dietetyków, kosmetyków, środków czystości oraz innego asortymentu, który na co dzień możemy kupić w każdej aptece. Co więcej, w odróżnieniu od dokonywania zakupów w punktach aptecznych, pacjent kupując lek przez Internet, w terminie do 10 dni od dokonania zakupu ma prawo zwrotu leku bez konieczności podawania przyczyny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz