Artykuł sponsorowany

Jakie kwestie należy określić w umowie spółki?

Jakie kwestie należy określić w umowie spółki?

Założenie spółki wymaga zawarcia umowy pomiędzy wspólnikami. W jej zapisach trzeba uwzględnić kilka kwestii, które ułatwią dalsze funkcjonowanie podmiotu. Dlatego też należy dobrze przedyskutować, wynegocjować i zapisać pewne szczegóły w dokumentach organizacyjnych. Dowiedz się, jakie aspekty należy poruszyć w określonym porozumieniu, żeby nic nie budziło wątpliwości.

Kilka słów na temat zasad reprezentacji spółki

Umowa spółki jest dokumentem, w którym można swobodnie wskazać zasady dotyczące jej reprezentacji. Doskonałym przykładem może być wyłączenie z tego prawa komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej lub komandytowej. Elementy te uzależnione są od zapotrzebowania i ustaleń.

Zapisy dotyczące zasad wyjścia ze spółki

Umowa spółki może zawierać zapis zastrzegający, na przykład konieczność uzyskania zgody wspólników bądź zarządu na zbycie udziałów. W tym przypadku inni wspólnicy mogą mieć prawo do pierwokupu lub pierwszeństwo przy cenie ustalonej odrębnym trybem - podkreśla specjalista reprezentujący Kancelarię Radcy Prawnego Paweł Bociąga

Sposób podejmowania uchwał w spółce

Umowa spółki powinna przewidywać również zasady podejmowania decyzji przez wspólników. W kodeksie zawarte są regulacje dotyczące określonego tematu, jednakże warto przyjąć inne zasady w zawieranej umowie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku spółek mających rozbudowany skład osobowy. Wówczas trzeba określić odpowiednią większość głosów i minimalne kworum umożliwiające podejmowanie najważniejszych decyzji.

Udział w zysku spółki

Można także regulować udział w zysku poszczególnych wspólników. W spółkach jawnych i komandytowych członkowie uczestniczą w zysku w częściach równych, bez względu na wkład wniesiony do podmiotu. W umowie spółki można jednak uzależnić podział w zależności od wielkości wniesionego udziału. W spółkach kapitałowych akcjonariusze lub udziałowcy z profitu korzystają proporcjonalnie do ilości posiadanych udziałów bądź akcji. Wszystko można także zweryfikować w umowie.

Warto określić dodatkowe obowiązki wspólnika

Zasadnicze jest to, żeby wszystkie powtarzające się świadczenia niepieniężne udziałowca w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością określić w umowie. Dlatego już na etapie podpisywania umowy trzeba obciążyć wspólnika dodatkowymi obowiązkami. W przypadku spółek osobowych obowiązki wspólnika również należy określić w umowie, żeby wiązały strony porozumienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz