Artykuł sponsorowany

Jakie książki są skupowane w antykwariatach?

Jakie książki są skupowane w antykwariatach?

Wiele osób ma w swoim domu stare, nieużywane książki, które jedynie leżą na półkach i zbierają kurz. Nie należy jednak wyrzucać takich egzemplarzy do kosza – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do antykwariatu. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnej nam literatury, ale także zyskamy trochę dodatkowych pieniędzy. Sprawdźmy więc, jakie książki są skupowane w antykwariatach. 

Jakie książki warto sprzedać w antykwariacie?

Dużym zainteresowaniem antykwariatów cieszą się głównie wiekowe publikacje, sprzed 1950 roku. Nie bez powodu to właśnie z takimi dziełami najczęściej kojarzą nam się te miejsca. Stare wydania stanowią przede wszystkim gratkę dla kolekcjonerów i miłośników historii, ale mają one w sobie także niepowtarzalny urok, który doceni każdy pasjonat literatury. Dobry stan książki wpływa również na wzrost jej wartości, więc zdecydowanie warto wybrać się do antykwariatu z zadbanymi egzemplarzami. W antykwariatach szczególnie chętnie przyjmowane są dzieła, które zostały wydane w niewielkich nakładach, przez co trudno jest je zdobyć. 

W opisywanych miejscach zbiera się też specjalistyczną literaturę z różnych dziedzin. Do najpopularniejszych działów należą m.in. prawo, psychologia, historia, medycyna, ekonomia. Publikacje naukowe, poradniki, a nawet czasopisma skupuje przykładowo Antykwariat Moniki Osik z Lublina. Po takie egzemplarze, zwłaszcza pochodzące sprzed wielu lat, chętnie sięgają studenci i pracownicy naukowi – umożliwiają one bowiem zgłębienie historii danej dziedziny, konfrontację dawnych metod badawczych ze współczesnymi, a także poznanie ówczesnego spojrzenia na dany problem. Im większą kolekcję posiadamy, tym więcej możemy zarobić. Na miejscu otrzymamy merytoryczną wycenę literatury. 

Jakich książek nie sprzedamy w antykwariacie?

Sprzedaż starych książek w antykwariacie mogłaby wydawać się łatwym zarobkiem, jednak nie zawsze tak jest. Nie wszystkie publikacje są chętnie przyjmowane. Prawdopodobnie nie sprzedamy tam dzieł, które zostały wydane w dużym nakładzie. Zainteresowani daną publikacją mogą bowiem z łatwością kupić ją na przykład w księgarni – powszechnie dostępne książki nie stanowią więc cennego nabytku. Ponadto na naszą niekorzyść przemawiają wszelkie uszkodzenia egzemplarzy; zabrudzenia, brakujące strony czy zawilgocenia utrudniają, a nawet uniemożliwiają lekturę. Warto zatem dbać o książki, nawet jeśli ich nie używamy – widoczne zużycie nie pozwoli nam w przyszłości sprzedać zebranej kolekcji w antykwariacie. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz