Artykuł sponsorowany

Jakie kruszywa wykorzystuje się do celów budowlanych?

Jakie kruszywa wykorzystuje się do celów budowlanych?

Kruszywa naturalne były, są i będą niezbędnym składnikiem współczesnego budownictwa. Używa się ich między innymi do wyrobu betonu towarowego, budowy dróg czy dekoracji terenów zielonych. Przeciętny obywatel nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zróżnicowany jest rynek kruszyw. W niniejszym artykule przedstawimy kilka ich rodzajów wraz z przykładowym zastosowaniem. Zapraszamy do lektury!

Czym jest kruszywo budowlane?

Zanim opowiemy o konkretnych rodzajach kruszyw, warto dowiedzieć się, czym właściwie one są. Otóż mianem kruszywa budowlanego określa się materiał sypki pochodzenia naturalnego lub mineralnego, który otrzymuje się metodami kopalnianymi lub w procesie recyklingu. Recykling umożliwia ponowne wykorzystanie czystego gruzu ceglanego lub betonowego, co ogranicza eksploatację naturalnych złóż. Oszczędza się w ten sposób nie tylko cenny surowiec, ale i energię potrzebną do jego wydobycia i przetransportowania w miejsce docelowe. Ze względu na wielkość uziarnienia kruszywa budowlane można podzielić na:

  • grube – mają ziarna o frakcji powyżej 4 mm,

  • drobne – mają ziarna o frakcji co najmniej 2 mm, ale nie większej niż 4 mm,

  • naturalne – mają ziarna o frakcji 0-8 mm i są pochodzenia rzecznego lub polodowcowego,

  • wypełniacze – rodzaj kruszywa, który przechodzi przez sito 0,063 mm,

  • kruszywa o uziarnieniu ciągłym – mieszanka kruszywa grubego i drobnego.

Piaski, żwiry i kamienie

Każdy rodzaj kruszywa budowlanego charakteryzuje się innymi właściwościami, co determinuje jego zastosowanie. Jednym z podstawowych materiałów stosowanych przez firmy budowlane różnego typu jest piasek. W ofercie kopalni kruszyw Topaz można znaleźć piasek płukany i siany. Ten pierwszy doskonale nadaje się do tynkowania, tworzenia zapraw budowlanych i do piaskownicy. Ten drugi zaś sprawdzi się przy murowaniu i do robienia wylewek.

Kolejnym cennym surowcem jest żwir płukany frakcji 2-8 mm. To okruchowa skała osadowa o luźnej postaci. Wykorzystuje się ją do produkcji betonów towarowych i budowy dróg. Żwir frakcji 8-16 mm ceniony jest za swoje właściwości dekoracyjne. Doskonale sprawdza się również jako warstwa filtracyjna i składnik betonów jakościowych. Dostępny jest także żwir frakcji 16-31,5 mm stosowany do tworzenia opasek odwadniających wokół domów i jako obsypka rur drenarskich.

Mieszankę żwiru i piasku nazywa się pospółką. Cechują ją bardzo dobre parametry filtracyjne i mechaniczne, dlatego jest ona powszechnie stosowana w budownictwie. Do utwardzania nawierzchni i ozdoby prywatnych/publicznych posesji używa się kamieni. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić grys, kliniec, tłuczeń, kamień łamany i hydrotechniczny. Kamienie o mniejszych frakcjach wykorzystuje się też do tworzenia ogrodzeń gabionowych, które coraz chętniej stawiane są przez polskich inwestorów.

Opracowanie:
Gniewino
tel. 58 676 60 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz