Artykuł sponsorowany

Jakie kruszywa naturalne wykorzystuje się do budowy nawierzchni sportowych?

Jakie kruszywa naturalne wykorzystuje się do budowy nawierzchni sportowych?

Odpowiednia nawierzchnia obiektów sportowych, takich jak boiska do piłki nożnej czy korty tenisowe to jeden z warunków bezpiecznej rozgrywki. Nawierzchnie te wykonywane są z różnych materiałów, w tym kruszyw naturalnych. Jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Rodzaje kruszyw?

Jakie kruszywa naturalne wykorzystywane są w budowie nawierzchni sportowych? O to zapytaliśmy specjalistów firmy Sandmix z Chróścic: -Przede wszystkim są to kwarcowe piaski suszone oraz żwir kwarcowy. Każde z nich oczywiście ma swoje własne zastosowania, nie są zamiennikami. Piasek wykorzystywany jest do wypełniania murawy ze sztucznej trawy, zaś żwir jako podkład pod nawierzchnie poliuretanowe.

Zastosowanie piasku suszonego

Piasek kwarcowy wykorzystywany jest w roli wypełnienia dla sztucznej trawy, obecnej między innymi na boiskach do piłki nożnej, piłki ręcznej czy hokeja na trawie. Na czym polega wypełnianie murawy i dlaczego jest ono tak istotne? W dużym skrócie jest to proces stabilizacji trawy i wyrównania nawierzchni, w dużym stopniu poprawiający jej elastyczności sprężystość. To właśnie dzięki zastosowaniu piaskowego wypełnienia zawodnicy mogą biegać i skakać po murawie bez ryzyka potknięcia się o nierówności, a używana w grze piłka jest w stanie się od niej odbijać. Dodatkowo wypełnienia piaskiem zapewnia większą wilgotność podłoża, co również jest istotne dla jego stabilności. Dlaczego z kolei istotne jest regularne wypełnianie murawy? Ponieważ w czasie użytkowania oraz w wyniku czynników pogodowych warstwa piasku nawierzchnia zmienia swój kształt i gęstość. Przyjmuje się, że piasek kwarcowy powinien wypełniać wierzchnią warstwę nawierzchni do wysokości około 1,5 cm, tak aby ponad nim znalazło się około 2 mm trawy. Granulacja piasku do wypełniania nawierzchni z trawy wynosi od 0,2 do 0,8 mm, powinna być zgodna z zaleceniami producenta trawy.

Żwir kwarcowy

Zupełnie inną rolę pełni żwir kwarcowy. Jest on jednym z surowców wykorzystywanym do wykonania podbudowy pod nawierzchnie poliuretanowe, które z kolei wykonuje się na obiektach przeznaczonych do gry w piłkę ręczną, siatkowa czy koszykową, tenisa ziemnego oraz badmintona. Nawierzchnie poliuretanowe wykorzystywane są również w charakterze podłoża na bieżniach oraz placach zabaw. Jeśli do budowy tego typu nawierzchni używane jest kruszywo naturalne, należy przed montażem ostatniej warstwy nawierzchni zastosować tak zwaną warstwę podkładową. Wykonywana jest ona z mieszanki granulatu gumowego, lepiszcza poliuretanowego oraz rozdrobnionego kruszywa kwarcowego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz