Artykuł sponsorowany

Jakie kroki może podjąć przedsiębiorca, by odzyskać należność?

Jakie kroki może podjąć przedsiębiorca, by odzyskać należność?

Kontrahenci niespłacający swoich zależności to dla przedsiębiorców duży problem, który można rozwiązać na kilka sposobów. Mamy do wyboru, w zależności od sytuacji, rozwiązanie polubowne, zawarcie ugody, które może nastąpić przed sądem oraz proces sądowy. Decyzję, którą z tych metod wybrać, musimy podejmować na podstawie konkretnej należności, o którą będziemy się ubiegać.

Rozwiązanie pokojowe

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nieuczciwy kontrahent nie wypłaci nam należności, musimy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania w celu jej odzyskania. Prawo przewiduje kilka prowadzących do tego dróg. Działalność w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców prowadzi Kancelaria Radcy Prawnego prowadzona przez Agnieszkę Dudek-Golec, gdzie uzyskamy wszelkie potrzebne nam porady prawne.

Polubowne dochodzenie należności przebiega dość łagodnie. Jego celem jest przekonanie dłużnika, że korzystnym również dla niego rozwiązaniem będzie dobrowolna spłata długu. Punktem wyjścia jest tu pisemne wezwanie do spłaty należności, w którym zawarte będą konsekwencje grożące dłużnikowi, jeśli tego nie zrobi. Postępowanie to może zakończyć się ugodą określającą warunki spłaty należności (np. rozłożenie długu na raty, rezygnacja z odsetek, dłuższe terminy platności, itp.).

Przed sądem

Alternatywą, po którą sięgamy, gdy metody polubowne nie dają efektów, jest sąd. W zależności od tego, kim jest dłużnik, powództwo będzie rozpatrywane przez sąd cywilny lub gospodarczy. Przed wszczęciem postępowania sądowego możemy też wnieść wezwanie do próby ugodowej – w jego trakcie sąd może skierować sprawę do mediacji.

Jeśli jednak i te próby nic nie dadzą, w sądzie zostanie wszczęte postępowanie. W przygotowaniu powództwa o zapłatę należności pomoże nam prawnik, który może nas również reprezentować.

W przypadku sądu gospodarczego sprawa może być rozpoznawana w postępowaniu nakazowym – powód musi o to jednak wnioskować w pozwie. Wydanie nakazu stanowi zabezpieczenie, z którego wierzyciel może skorzystać, składając u komornika wniosek o rozpoczęcie egzekucji długu.

W trakcie postępowania sądowego wierzyciel musi udokumentować przed sądem swoje roszczenia np. w postaci rachunku zaakceptowanego, czyli podpisanego przez dłużnika, a także pisemne wezwanie do zapłaty, jakie wykorzystane było w postępowaniu polubownym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz