Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści przynosi odpowiednia termoizolacja budynku?

Jakie korzyści przynosi odpowiednia termoizolacja budynku?

Odpowiednia termomodernizacja budynku w znacznym stopniu poprawia jego efektywność energetyczną. Pozwala wprowadzić oszczędności, dzięki zmniejszeniu strat energii i zwiększa komfort mieszkalny. Sprawdź, czy każdy budynek można docieplić, a także, na czym polega profesjonalna termoizolacja budynku. Zobacz, dlaczego warto się zdecydować na skorzystanie z tej usługi budowlanej.

Dlaczego warto docieplić budynek?

Termomodernizacja, czyli docieplenie budynku za pomocą odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych znacznie wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku. Dzięki odpowiedniej termoizolacji większość ciepła zostaje wewnątrz budynku, co ogranicza jego starty, w tym samym pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawia komfort cieplny mieszkańców lub użytkowników budynku. Co więcej, ze względu na fakt, że zwiększa ona oszczędności energii, uznaje się ją za działanie proekologiczne.

Zazwyczaj utrata ciepła z budynków spowodowana jest niepoprawnie wykonaną lub przestarzałą izolacją ścian zewnętrznych. Termomodernizacja polega na wprowadzeniu zmian, których celem jest ograniczenie do minimum strat ciepła.

W ramach termoizolacji możliwe jest wykonanie ocieplenia budynku (nowego lub starego, który wcześniej nie został ocieplony) lub docieplenia, czyli nałożenia dodatkowej warstwy, na budynek uprzednio ocieplany.

Usługi takie wykonują wyspecjalizowane firmy remontowo-budowlane, takie jak Fudal, stosując nowoczesne systemy dociepleń stworzone przez producentów materiałów izolacyjnych. Kompleksowe docieplenie budynku to nie tylko izolacja ścian zewnętrznych, ale również dachów lub stropodachów oraz podłóg i stropów nad piwnicami. Użyte materiały muszą charakteryzować się wysokimi własnościami termoizolacyjnymi i zostać odpowiednio dopasowane do rodzaju budynku.

Dobra termoizolacja to jedno z podstawowych założenie podczas projektowania i budowy domów pasywnych. Te nowoczesne domy energooszczędne w pełni wykorzystują naturalną energię dostarczaną przez słońce, a dzięki zastosowaniu w ich budowie odpowiednich materiałów izolacyjnych zatrzymują ciepło wewnątrz budynku.

Rodzaje termoizolacji

Istnieją różne możliwości ocieplania ścian, jednak w praktyce najczęściej stosuje się metodę lekką suchą i lekką mokrą.

Ocieplenie budynku metodą lekką suchą najczęściej stosuje się przy budynkach o mniejszej powierzchni ścian, ze względu na jej większą pracochłonność. Najczęściej w metodzie tej materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, którą dodatkowo zabezpiecza się  za pomocą zewnętrznej powłoki hydroizolacyjnej - zwykle płyt lub paneli elewacyjnych mocowanych do rusztu.

Ocieplenie metodą lekką mokrą polega natomiast na przyklejaniu do ścian warstwy termoizolacyjnej za pomocą specjalnej zaprawy klejącej. Materiałem termoizolacyjnym jest w tym wypadku warstwa płyt styropianowych, płyt z wełny mineralnej lub tworzyw sztucznych. Technika ta wymaga staranności i dokładności - płyty muszą ściśle do siebie przylegać, by nie stworzyły się miejsca, przez które będzie uciekało ciepło.

Poprawnie wykonana termoizolacja

Każdy budynek można ocieplić - niezależnie od tego, w jakiej technologii był wznoszony, jakie zostały zastosowane materiały budowlane oraz ile ma lat. Docieplenie można zamontować zarówno na gołych, surowych ścianach, jak i starej, niespełniającej już swojego zadania warstwie izolacyjnej – jeśli tylko pozwala na to jej stan techniczny. Nie jest więc konieczne usuwaniem i utylizacją starej izolacji, czym często martwią się właściciele domów.

Kluczową sprawą, aby termomodernizacja została wykonana prawidłowo, jest określenie współczynnika przenikania ciepła przez ściany oraz zastosowanie konkretnego, odpowiednio dobranego materiału izolacyjnego. Co więcej, izolacja wpływa także na estetykę budynku – na życzenie klienta wiele firm oferujących tę usługę wykonuje także prace wykończeniowe, takie jak montaż imitacji na elewacji w formie deski, piaskowca, betonu, granitu, kwarcu lub klinkieru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz