Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści płyną z czyszczenia metodą piaskowania?

Jakie korzyści płyną z czyszczenia metodą piaskowania?

Piaskowanie to metoda mechanicznego czyszczenia powierzchni. Możemy zastosować ją w przypadku różnorodnych zanieczyszczeń, dzięki czemu jest niezwykle popularna. Rodzaj użytego materiału ściernego wpływa na efekt czyszczenia. To metoda polecana w usuwaniu zabrudzeń z powierzchni wytrzymałych i trudno dostępnych miejsc. Wykorzystywana jest między innymi w przemyśle blacharsko-lakierniczym.

Zalety i wady piaskowania

Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana od wielu lat. Piaskowanie wykorzystuje do czyszczenia sprężone powietrze z dodatkiem twardych mikrocząsteczek – piasku, węgliku krzemu, śrutu staliwnego, żeliwnego lub staliwno-żeliwnego. Profesjonalnym piaskowaniem zajmuje się firma Sodafast.

Rozwiązanie to stosuje się w motoryzacji, elementach budowlanych takich jak bramy i ogrodzenia. Piaskowanie felg stalowych pozwala usunąć z nich rdzę. Wynikiem tego procesu jest chropowata powierzchnia czyszczonego materiału. Możliwe jest więc na przykład czyszczenie elewacji piaskiem, jednak pozbędziemy się nie tylko brudu, a jednocześnie nie usuniemy zanieczyszczeń połączonych już ze strukturą obiektu.

Efektem piaskowania będzie matowa powierzchnia, całkowicie oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych. Piasek dotrze wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony i niszczy ogniska korozji, co znacząco wpływa na przedłużenie użyteczności i możliwości eksploatacji przedmiotu. Usuwanie farby, impregnatów, a także grzybiczych nalotów, odtłuszczenie pozwala przygotować  obiekt do ponownej konserwacji.

Chropowatość, jaką powierzchni czyszczonej nadaje piaskowanie, zapewnia dobrze przywieranie wszelkich powłok malarskich i galwanicznych.

Gdzie można stosować piaskowanie

Ze względu na ryzyko zniszczenia, odkształcenia czyszczonej powierzchni piaskowanie najlepiej sprawdza się na materiałach trwałych i wytrzymałych. Stosuje się je więc tam, gdzie przeprowadzane będzie nie tylko czyszczenie, ale też renowacja. Do usuwania zanieczyszczeń z materiałów delikatnych należy stosować nieinwazyjne sodowanie.

Najczęściej poddawane temu procesowi są ciężkie metalowe lub żeliwne przedmioty. Wykonuje się piaskowanie konstrukcji stalowych, barierek, poręczy, przęseł płotów, bram, wiaduktów i mostów. Piaskowanie świetnie sprawdza się w czyszczeniu ram motocyklowych, naczep i przyczep, rowerów, felg, a także maszyn rolniczych.

Czyszczenie piaskiem znajduje też zastosowanie w wykonywaniu zdobień w drewnie, szkle oraz na powierzchni tworzyw sztucznych. Pozwala ono ponadto utwardzać elementy stalowe i metalowe.

Opracowanie:
Nowa Wieś 63
tel. 533 512 598
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać