Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści niesie za sobą recykling makulatury?

Jakie korzyści niesie za sobą recykling makulatury?

Nasz kraj nie należy do liderów, jeśli chodzi o wykorzystywanie surowców wtórnych. Ponad połowa produkowanych przez nas odpadów trafia na wysypiska, gdzie rozkłada się przez długie lata. Świadomość ekologiczna Polaków powoli wzrasta, jednak wciąż jest na dość niskim poziomie. Robiąc porządki w mieszkaniu, często wolimy wyrzucić stos makulatury na śmietnik niż oddać ją do skupu. W wysoko rozwiniętych krajach Europejskich do powtórnego przetworzenia trafia aż 70% zużytego papieru. Dlaczego warto próbować im dorównać?

Jak wygląda zużycie makulatury na osobę?

Szacuje się, że każdy z nas w ciągu jednego roku zużywa aż 50 kg papieru. Warunkiem na jego odzyskanie z rynku i ponowne przetworzenie jest prawidłowa segregacja. Do specjalnych pojemników nie powinny trafiać np. stare tapety, papierowe artykuły higieniczne, opakowania wyprodukowane z wielu materiałów czy papier zatłuszczony. Niestety zdarza się to nagminnie.

Drukarnie, biblioteki oraz osoby prywatne, które posiadają duże ilości niepotrzebnej makulatury zamiast do śmietnika, mogą oddać ją do wyspecjalizowanego skupu. Jednym z nich jest Przedsiębiorstwo Surowców Wtórnych, które działa na terenie Koszalina. Firmy tego rodzaju zajmują selektywną zbiórką odpadów. Każdego dnia przyjmują makulaturę pod postacią:

  • kartonów,
  • tektury,
  • katalogów,
  • prospektów,
  • starych książek,
  • kolorowych i czarno-białych gazet,
  • ścinek drukarskich,
  • papieru pakowego.

Zebrana makulatura zostaje przekazana firmom recyklingowym, których głównym zadaniem jest odzyskanie z niej włókien celulozowych.

Zalety recyklingu makulatury

Z recyklingiem makulatury wiąże się wiele korzyści. Chodzi przede wszystkim o wydłużenie czasu użytkowania papieru. Makulatura może być poddawana recyklingowi nawet pięciokrotnie. Do wytworzenia papieru od podstaw potrzeba drewna, dużej ilości wody i energii elektrycznej. Racjonalne gospodarowanie odpadami papierowymi pozwala na ich oszczędzanie, co w dobie niepowstrzymanej degradacji środowiska naturalnego jest rzeczą bardzo ważną.

Ponowne korzystanie z raz wyprodukowanego papieru pomaga uchronić lasy przed wycinką. Drzewa pełnią istotną rolę w całym ekosystemie, filtrując powietrze i produkując tlen. Stopniowe ubożenie terenów zielonych ma negatywny wpływ na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Z odpadów papierowych może powstać wiele nowych produktów, których są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Mowa chociażby o papierze toaletowym, izolacji budowlanej z włókien celulozowych, brykiecie opałowym czy włóknocemencie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz