Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści ekonomiczne płyną z termomodernizacji domu?

Jakie korzyści ekonomiczne płyną z termomodernizacji domu?

W Polsce jest ponad 5,5 mln domów, z czego aż 4 mln nie spełnia minimalnych warunków efektywności energetycznej. Koszty ogrzewania budynku stanowią znakomitą większość wydatków przeznaczonych na jego eksploatację. Tymczasem dzięki termomodernizacji można zmniejszyć je nawet o połowę i przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i toksycznych pyłów do atmosfery. Na czym polega termomodernizacja budynku? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego tak dużo płacimy za ogrzewanie domu?

Sezon grzewczy w Polsce trwa od października do marca. Oczywiście jest to umowny przedział czasowy, gdyż niektórzy właściciele domów jednorodzinnych rozpoczynają go wcześniej, a inni później kończą. Niemniej jednak przez pół roku ogrzewamy swoje domostwa. Robimy to znacznie dłużej i intensywniej niż Niemcy czy Francuzi. Wynika to z charakterystyki strefy klimatycznej, w której żyjemy, ale nie tylko. Duży wpływ na koszty ogrzewania ma efektywność energetyczna naszego domu. Nieszczelne okna, dach, zbyt cienka termoizolacja ścian lub jej brak – to wszystko sprawia, że ciepło „ucieka” z wnętrz, a nam jest wiecznie zimno. W efekcie „podkręcamy” kaloryfery, co powoduje szybsze zużycie paliwa. Trudno nie zauważyć, jak ceny opału rosną z roku na rok. Wszystkie wymienione wyżej czynniki skutkują jednym – dużym obciążeniem dla domowego budżetu. A przecież te pieniądze można wydać znacznie lepiej – na rodzinne wakacje lub nowy telewizor. Najpierw jednak trzeba przeprowadzić termomodernizację budynku.

Termomodernizacja domu – na czym polega?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Fudal – termomodernizacja budynku polega na przymocowaniu do murów materiałów termoizolacyjnych. Świetnie nadaje się do tego styropian, wełna mineralna czy pianka poliuretanowa. Materiały dociepleniowe przykleja się do ścian na zaprawę. Na wyższych obiektach często są one również kotwiczone mechanicznie. Do ich powierzchni przytwierdza się następnie siatkę z włókna szklanego, na którą nakłada się tynk. Na koniec elewację budynku wykańcza się zgodnie z życzeniem inwestora – klinkierem, cegłą czy okładzinami drewnopodobnymi. Nowoczesna termoizolacja murów sprawia, że ciepło pozostaje w budynku, a domownicy cieszą się optymalnym komfortem termicznym, mimo że ogrzewają budynek mniej intensywnie niż przed modernizacją. Wykorzystanie materiałów termoizolacyjnych pozwala na zastosowanie kotła o niższej mocy, który do pracy potrzebuje mniejszą ilość paliwa. Termomodernizacja budynku przynosi więc realne i odczuwalne oszczędności. I to przez wiele lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz