Artykuł sponsorowany

Jakie konsekwencje prawne wynikają z rozwodu?

Jakie konsekwencje prawne wynikają z rozwodu?

W polskich sądach – z roku na rok- toczy się coraz więcej postępowań rozwodowych. Można uznać, że to, co jeszcze dwadzieścia lat temu było tematem tabu, dziś jest już powszechnym zjawiskiem. Obecny styl życia, brak czasu oraz łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości sprawiają, że wiele małżeństw boryka się z licznymi problemami, które odbijają się negatywnie na ich trwałości. Decyzja o rozwodzie – choć trudna- jest szansą na rozpoczęcie nowego, szczęśliwszego życia. Warto mieć jednak świadomość, jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą rozwód. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Przyczyny rozwodu

Choć wskaźnik rozwodów w Polsce wciąż należy do najniższych w całej Europie, nie jest optymistyczny. Według danych Głównego Urzędu statystycznego z roku 2018, na 100 zawartych w tym czasie małżeństw, rozpadły się aż 33. Polacy coraz chętniej pozostają w związkach nieformalnych, choć niesie to za sobą pewne utrudnienia związane np. z dziedziczeniem po sobie czy uzyskiwaniem informacjo o partnerze, gdy ten znajduje się w szpitalu.

Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej we Włocławku – na rozwód najczęściej decydują się małżeństwa mieszkające w mieście. W większości przypadków jest to dobrowolna decyzja obojga małżonków, jednak zdarzają się też sprawy, gdzie rozwód jest jedną wielką walką o majątek, opiekę nad dziećmi czy dobre imię. Wśród przyczyn rozwodu, które występują najczęściej można wymienić:

  • stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej i finansowej,
  • niezgodność charakterów,
  • alkoholizm oraz inne nałogi,
  • zdradę małżeńską,
  • nieuzasadnione opuszczenie małżonka bez jego zgody.

Powodem rozwodu bywają też trudne relacje z rodziną małżonka czy brak pomocy jednej ze stron w wychowywaniu dzieci.  Winą za rozpad małżeństwa może zostać obarczony jeden z małżonków, oboje lub żadna ze stron. Decyzję tę podejmuje sąd po uważnym rozpatrzeniu sprawy. Rozwody z orzeczeniem o winie mogą trwać całe lata, dlatego tak ważne jest zaangażowanie dobrego adwokata, który będzie reprezentował stronę przed sądem, broniąc jej interesów.

Konsekwencje rozwodu

Rozwód niesie za sobą wiele konsekwencji prawnych. Jedną z najważniejszych jest fakt, że po zakończeniu postępowania małżonkowie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński. Kobieta ma prawo  wrócić do nazwiska panieńskiego, jeśli taka jest jej wola. W przypadku gdy sąd uzna, że winę za rozpad małżeństwa ponosi jedna ze stron, małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty na siebie.

Jeżeli małżeństwo posiada małoletnie dzieci, zadaniem sądu jest ustalenie władzy rodzicielskiej i wysokości alimentów. Do regularnej wypłaty świadczenia zobowiązany jest rodzic, u którego dzieci nie mieszkają na co dzień. Wysokość alimentów uzależniona jest od jego sytuacji materialnej, którą wnikliwie bada sąd w czasie postępowania alimentacyjnego. Niestety w wielu przypadkach strona zmuszona do wypłaty świadczenia zataja wysokość swoich dochodów. W ustaleniu optymalnej wartości alimentów może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Na wniosek obojga lub jednego z małżonków sąd może zdecydować również o sprawiedliwym podziale majątku pary. Skutkiem rozwodu jest bowiem powstanie rozdzielności majątkowej między byłymi małżonkami. Ustaje także prawo do dziedziczenia oraz domniemanie, że dziecko pochodzi z małżeństwa, jeśli urodziło się ono 300 dni po orzeczeniu rozwodu przez sąd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz