Artykuł sponsorowany

Jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą decyzja o separacji i rozwodzie?

Jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą decyzja o separacji i rozwodzie?

Decyzja o zakończeniu małżeństwa jest trudna i poprzedzona często wielomiesięcznymi rozważaniami i kalkulacjami. Decydując się na ślub, nie myślimy zazwyczaj o tym, że nasze małżeństwo może nie przetrwać próby czasu. Niestety statystyki nieubłaganie wskazują na to, że co druga para spotyka się w sądzie na rozprawie rozwodowej. Jakie są tego konsekwencje prawne? Dlaczego separacja wciąż jest mniej popularnym rozwiązaniem?

Separacja, czyli światełko w tunelu

Zawierając małżeństwo, partnerzy zobowiązują się do wzajemnej pomocy, wierności oraz dbania o dobro rodziny, którą wspólnie założyli. Często jednak – z różnych powodów- obietnica ta nie może zostać spełniona, co skłania małżonków ku decyzji o rozwodzie. Żeby go uzyskać, należy udowodnić przed sądem trwały rozpad pożycia. Orzeczenie separacji jest znacznie łatwiejsze. Mogą się o nią ubiegać małżonkowie, którym przestało układać się w małżeństwie, ale wciąż widzą szansę, by to zmienić. Separacja jest niczym otwarta furtka- dzieli małżonków oraz ich sprawy, ale jednocześnie pozostawia możliwość powrotu. Po orzeczeniu separacji żaden z partnerów nie może wstąpić ponownie w związek małżeński, ani też powrócić do rodowego nazwiska. Jeśli para posiada małoletnie dzieci – sąd decyduje o przyznaniu opieki nad potomstwem jednemu z rodziców, a drugiego obciąża obowiązkiem alimentacyjnym. Sytuacji tej można uniknąć, o ile małżonkowie sami zaproponują satysfakcjonujące ich rozwiązanie problemu. Separacja nie kończy małżeństwa definitywnie, a jedynie je zawiesza. Na wniosek małżonków, może zostać zniesiona. Sąd może odmówić separacji w sytuacji, gdy jeden z partnerów jest ciężko chory lub gdy na decyzji ucierpią dzieci.

Rozwód, czyli czysta karta

Rozwód jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy zerwać wszystkie więzi, które do tej pory łączyły nas z małżonkiem i nie widzimy żadnych szans na naprawę tej relacji. Z doświadczenia pani mecenas Marty Pendzej, która prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, wynika że najczęstszą przyczyną rozwodu jest niezgodność charakterów małżonków, niewierność, przemoc domowa i problemy finansowe. Sprawie rozwodowej towarzyszy wiele – najczęściej przykrych – emocji. Zdarza się, że proces ciągnie się latami, co przysparza wiele cierpień całej rodzinie, szczególnie dzieciom. Wsparcie dobrego adwokata jest w takiej sytuacji niezastąpione. Prawnik pomoże nam w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, będzie reprezentował nas przed sądem, mając na uwadze nasze dobro i interesy do samego zakończenia rozprawy. Rozwód, choć jest trudnym doświadczeniem, pozwala nam rozpocząć życie na nowo i poukładać je zgodnie z aktualnymi priorytetami. Dobrym  rozwiązaniem w obu sytuacjach jest mediacja. Osobną przypadkiem jest sprawa o podział majątku dorobkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz