Artykuł sponsorowany

Jakie kompetencje ma osoba, będąca radcą prawnym?

Jakie kompetencje ma osoba, będąca radcą prawnym?

Kiedy oglądamy filmy lub czytamy książki, będące thrillerami prawniczymi, najczęściej przewija się w nich zawód adwokata lub prokuratora. Mamy świadomość, czym zajmuje się taka osoba – podobnie w przypadku sędziego. Tymczasem w polskich realiach występuje także radca prawny, o którym niewiele osób wie, kim jest, jakie są jego możliwości i czym różni się do adwokata. Pora to zmienić!

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to wolny zawód zaufania publicznego. Prawo do jego wykonywania przysługuje osobie, która znajduje się na liście radców prawnych, prowadzonej przez okręgową izbę radców prawnych. Aby trafić na tę listę, należy spełnić szereg przesłanego: przede wszystkim należy ukończyć magisterskie studia prawnicze na terenie naszego kraju lub uznane, równoważne studia za granicą. Następnym krokiem jest odbycie trzyletniej aplikacji radcowskiej po zdaniu pisemnego egzaminu państwowego. Kolejny egzamin czeka nas po ukończeniu aplikacji, tym razem jednak składa się on z pięciu części, związanych z zasadami wykonywania zawodu zasadami etyki oraz poszczególnymi gałęziami prawa.  Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku możemy zostać wpisani na listę radców prawnych, a następnie złożyć ślubowanie.

Jakie uprawnienia ma radca prawny?

Jak sugeruje już nazwa tego zawodu – głównym działaniem radcy prawnego jest świadczona przez niego pomoc prawna. Przede wszystkim powinna ona polegać na sporządzaniu opinii prawnych, udzielaniu porad i konsultacji, czy też występowaniu przed sądem lub urzędami jako pełnomocnik bądź obrońca. Szczegółowe zasady związane z wykonywaniem tego zawodu określa regulamin wykonywania zawodu, który uchwala Krajowa Rada Radców Prawnych.

Wiele osób zastanawia się, uwzględniając wyżej wspomniane kompetencje, jaka jest różnica między adwokatem a radcą prawnym. Okazuje się, że są to zawody pokrewne, a różnica tkwi w szczegółach. Ściślej rzecz ujmując, związana jest z możliwością wykonywania zawodu, pozostając jednocześnie w stosunku pracy. Radca prawny ma taką możliwość, adwokat – już nie. Obaj natomiast od lipca 2015 roku mogą reprezentować swoich klientów przed sądem, pełniąc funkcje obrońcy w procesie karnym. Istnieją już pomysły, zgodnie z którymi należałoby zjednać radców prawnych i adwokatów w jednej wspólnej korporacji.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Poszukując radcy prawnego, warto skorzystać z wyszukiwarki, dostępnej na stronie internetowej Krajowej Izby Radców Prawnych. Jeżeli przykładowo mieszkamy w województwie podlaskim, możemy szukać pod kątem tamtejszych miast, jak Łomża czy Białystok. Wśród wyników wyszukiwania może nas wówczas zainteresować radca prawny Elżbieta Żukowska i prowadzona przez nią Kancelaria Radcy Prawnego Lex-El, obsługująca klientów z tego województwa. Niemal dwudziestoletnie doświadczenie owocuje obszerną wiedzą, która pozwala znaleźć odpowiednie rozwiązanie także z pozoru patowych sytuacji. Kancelaria prawna dba o relacje na linii radca prawny-klient, opierając je na zasadzie partnerstwa bez względu na to, czy to osoba prywatna, czy przedsiębiorstwo dowolnego rozmiaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz