Artykuł sponsorowany

Jakie kary mogą grozić za oszustwa w prowadzeniu dokumentacji firmy?

Jakie kary mogą grozić za oszustwa w prowadzeniu dokumentacji firmy?

Założenie firmy w Polsce jest rzeczą prostą i niekiedy nie wymaga nawet wyjścia z domu. Trudności występują jednak na etapie jej prowadzenia, kiedy to pojawiają się liczne formalności oraz konieczność prowadzenia szczegółowej dokumentacji. Fałszowanie dokumentów i fikcyjny obrót fakturami VAT to jedne z najczęściej popełnianych przestępstw gospodarczych. Co grozi za ich popełnienie?

Fałszowanie dokumentów

W wielu przypadkach fałszowanie dokumentów to przestępstwo gospodarcze połączone z innymi popełnionymi na gruncie prawa karnego gospodarczego. Zazwyczaj wchodzi w skład fałszowania faktur celem uzyskania należności publicznoprawnej, uczestniczenia w tzw. karuzeli podatkowej, wyłudzenia kredytu czy oszustwa. Przestępstwo fałszowania dokumentów definiowane jest jako podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go za autentyczny, lub używanie takiego dokumentu. Podrabianie polega na stworzeniu dokumentu, który można uznać za autentyczny, natomiast przerobienie polega na zmianie istniejącego, autentycznego dokumentu i nadanie mu innej treści niż dotychczasowa. Przestępstwo gospodarcze stanowi też podpisywanie dokumentów za kogoś jego podpisem nawet wówczas, gdy osoba ta wyraziła na to zgodę.

Art. 270 Kodeksu Karnego przewiduje, że osoba winna przestępstwa fałszowania dokumentów podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tej samej karze podlega osoba, która podrabia lub przerabia dokument, używa takiego dokumentu jako autentycznego, a także wypełnia blankiet opatrzony cudzym podpisem niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo używa takiego dokumentu. Karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 podlega winna osoba w przypadku mniejszej wagi czynu. Karane jest również przygotowanie do popełnienia fałszowania dokumentów.

Fikcyjny obrót fakturami VAT

W marcu 2017 roku do Kodeksu Karnego weszła kategoria przestępstwa określana jako fałszowanie dokumentów faktur. Dokonując tego czynu, przedsiębiorca popełnia przestępstwo karne i przestępstwo gospodarcze, przez co ponosi odpowiedzialność za dwa przestępstwa. Nowelizacja wprowadziła zaostrzenie kar za wystawianie oraz używanie pustych faktur. Podrobienie lub przerobienie faktury w celu użycia jej za autentyczną, w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej zależności o charakterze podatkowym oraz używanie takiej faktury jako autentycznej grozi karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Takiej samej karze podlega wystawienie faktury lub faktur, których kwota należności ogółem przekracza 200 tysięcy złotych, poświadczając nieprawdę do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej, jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym, a także używanie takiej faktury lub faktur. Z roku na rok rośnie liczba wykrytych przypadków fikcyjnego obrotu pustymi fakturami VAT. Oskarżonemu potrzebne będzie tu profesjonalne doradztwo oraz reprezentacja w postępowaniu przed sądem, jakie zapewnić może tylko doświadczony radca prawny, taki jak Michał Rusinek. W wielu przypadkach bowiem fałszowanie dokumentów czy wystawianie pustych faktur jest wynikiem niedopatrzenia lub działaniem nieświadomym, należy to jednak udowodnić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz