Artykuł sponsorowany

Jakie kanały wentylacyjne wyróżniamy?

Jakie kanały wentylacyjne wyróżniamy?

Głównym zadaniem kanałów wentylacyjnych jest cyrkulacja świeżego powietrza w obiektach budowlanych. To właśnie ze względu na to ważne jest dopasowanie właściwego przewodu wentylacyjnego do warunków technicznych. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie proste. Zobacz, jakie są rodzaje kanałów wentylacyjnych i co je charakteryzuje.

Czym jest kanał wentylacyjny?

Wentylacja to cyrkulacja powietrza między wnętrzem obiektu budowlanego a powietrzem znajdującym się poza nim. Wyróżnia się kilka ich typów, którymi są wentylacja naturalna, mechaniczna, grawitacyjna i hybrydowa. Podstawowym elementem każdej wentylacji grawitacyjnej jest kanał wentylacyjny, którego zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pracy całego systemu. Mówiąc bardziej szczegółowo, kanał odpowiada za wyrównywanie ciśnień między wnętrzem budynku a strefą wyjściową. Tego typu urządzenia powinny być zamontowane w łazienkach, toaletach i kuchniach, a także we wszelkich pomieszczeniach, w których nie ma okien. Ponadto kanały wentylacyjne montuje się w pomieszczeniach zlokalizowanych na wyższej kondygnacji.

Jakie są rodzaje kanałów wentylacyjnych?

Producenci i sprzedawcy kanałów wentylacyjnych oferują ich rozmaite rodzaje. Najczęściej te elementy systemu wentylacyjnego klasyfikuje się ze względu na ich kształt, a także materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli pod uwagę weźmiemy ten pierwszy czynnik, wówczas wyróżniamy:

  • kanały wentylacyjne prostokątne,
  • kanały wentylacyjne okrągłe,
  • kanały wentylacyjne owalne.

Prostokątne kanały wentylacyjne, które znajdziemy w ofercie firmy Antoni Pawlica Wentylacja z Głębowic w województwie małopolskim, zazwyczaj stosuje się w obiektach budowlanych o charakterze produkcyjnym, przemysłowym lub usługowym. Ich cechę charakterystyczną stanowi niska wysokość przy jednoczesnej dużej przepustowości powietrza. Kanały wentylacyjne okrągłe to najczęściej wykorzystywane kanały w budownictwie mieszkaniowym. Do ich zalet zalicza się łatwy montaż. Podczas prac montażowych należy jednak pamiętać, aby zastosować duże ilości izolacji. Natomiast owalne kanały wentylacyjne określa się jako kompromis między wcześniejszymi urządzeniami. Nie wymagają użycia takiej ilości izolacji, jak kanały okrągłe, dlatego wyróżniają się większą przepustowością powietrza.

Z kolei drugi podział kanałów wentylacyjnych wygląda następująco:

  • kanały wentylacyjne sztywne,
  • kanały wentylacyjne elastyczne.

Te pierwsze zazwyczaj wyprodukowane są ze stali, ocynku lub metalu. W sztywnej formie najczęściej znajdziemy kanały okrągłe i prostokątne. Takie urządzenia znajdziemy m.in. w obiektach przemysłowych, ponieważ cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na rozmaite mechaniczne czynniki. Niestety ich wadą jest niedostateczne radzenie sobie z izolacją akustyczną. W celu jej zwiększenia, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich tłumików. Elastyczne kanały wentylacyjne zwykle wykonuje się z metalizowanej folii PCV. Ten materiał służy przede wszystkim do tworzenia złączek, aczkolwiek produkuje się z niego też inne elementy systemu wentylacji. Mimo znajdującej się warstwy izolacyjnej zaleca się wykonanie dodatkowego jej wzmocnienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz