Materiał Partnera

Jakie kamienie naturalne wykorzystuje się w budownictwie?

Jakie kamienie naturalne wykorzystuje się w budownictwie?

Kamień naturalny jest komponentem bardzo często wykorzystywanym w budownictwie. Materiał ten pozwala na tworzenie różnorodnych aranżacji i kompozycji. Stosowany jest między innymi jako element blatów kuchennych, posadzek, schodów, okładzin ścian i innych dekoracji. W tej branży zastosowanie mają różne rodzaje kamienia. Które z nich są najpopularniejsze i stanowią podstawę do budowania różnych rozwiązań?

Granit

Granit jest bardzo powszechny. Pokłady tego surowca można znaleźć w różnych częściach świata. Bardzo dużo znajduje się w Chinach, a także w basenie Morza Śródziemnego. Granit występuje również w Polsce. Jednakże niestety nie możemy pochwalić się wielością odmian kolorystycznych. Prezentowany materiał zasadniczo wykorzystywany jest jako dekoracja oraz wykończenie różnych komponentów znajdujących się w naszych domach. Granit używa się do podłóg, schodów i posadzek. Najczęściej jednak stanowi część parapetów, schodów wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także blatów. Cieszy się dużą popularnością dzięki swoim właściwościom takim jak wysoka twardość i niska nasiąkliwość. Granit dostępny jest w handlu jako gotowe płytki o standardowych wymiarach po bardzo przystępnych cenach, może być również zamówiony na dokładny wymiar.

Łupek

Innym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jest łupek. Kamień ten bardzo dobrze sprawdza się w pokryciach dachowych. Ponadto, warto posłużyć się tym materiałem w przypadku elewacji oraz w ogrodnictwie. Występuje on zasadniczo w barwach zbliżonych do grafitu oraz brązu.

Kwarcyt

Prezentowana skała wyróżnia się dużą twardością. Podkreślić należy fakt, że dodatek ziarnistego kwarcu sprawia, że ten  kamień naturalny zapewnia błyszczące refleksy w pełnym słońcu. W tym przypadku dostępna jest szeroka paleta barw. Na rynku bez trudności znajdziemy komponenty białe, brązowe, czerwone, różowe jak i czarne. Ten rodzaj kamienia znajduje zastosowanie praktycznie w każdym miejscu – podkreśla specjalista z firmy DGA Doradztwo Gospodarcze, która zajmuje się dystrybucją materiałów budowlanych i wykończenia wnętrz. Wykorzystywany jest w aranżacjach ogrodów, ale również jako element posadzek i elewacji. Jednakże najczęściej występuje jako ostatnia z zaprezentowanych form. Określone tworzywo służy do wyrabiania płytek i kamieni niezbędnych do dekoracji ścian domów, również w postaci paneli elewacyjnych/ściennych, gdzie różnej wielkości paski kwarcytu klejone są żywicą.

Bazalt

Bazalt jest najtrwalszym materiałem spośród wymienionych. W związku z określoną właściwością produkt wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Najczęściej jest elementem dróg i asfaltów. Bardzo często sprawdza się jako grys dekoracyjny w ogrodach. Stosowany jest również jako materiał na schody zewnętrzne i na tarasy. Co więcej, bardzo dobrze nadaje się do tworzenia elewacji. Istotne jest to, że wskazane tworzywo nie wymaga impregnacji. Trwałość pozwala cieszyć się walorami produktu przez wiele lat.

Marmur

Marmur zdobił ściany starożytnych świątyń, schodów pałaców i był używany do tworzenia sztuki. Do dzisiaj moda na płytki marmurowe nie mija i bardzo często stosujemy ten kamień naturalny w naszych wnętrzach. Płytki marmurowe są uosobieniem elegancji i luksusu oraz znacznie podnoszą wartość i prestiż nieruchomości. Marmur jest również jednym z najbardziej przystępnych cenowo kamieni naturalnych. Piękno marmuru tkwi w jego wyjątkowości. Każda płyta jest inna, występuje w różnych kolorach i wzorach użylenia. Ponieważ marmur jest bardziej miękkim kamieniem, jest bardzo łatwy w obróbce i można go frezować, obrabiać i przewracać, co zapewnia wiele zastosowań w domu. Przede wszystkim stosujemy ten rodzaj kamienia w formie ozdobnych blatów, parapetów, schodów, okładzin na kominki, ale najbardziej popularny jest obecnie w formie płytek marmurowych .

Od wielu lat stosowane są również w budownictwie konglomeraty marmurowe. Konglomerat marmurowy to materiał przemysłowy, powstały z kruszywa marmurowego o różnej ziarnistości (około 95%) oraz żywicy poliestrowej (około 5%), a czasami również dodatków pigmentów. Materiał ten spotykamy często w budynkach prywatnych i użyteczności publicznej zastosowany jako parapety wewnętrzne .

Trawertyn

Trawertyn to porowata skała osadowa. Naturalną cechą charakterystyczną dla płytek trawertynowych są otwory. Materiał ten obecnie wykorzystywany jest w budownictwie, najczęściej w formie płytek trawertynowych, jako ozdobny materiał wykończeniowy. Podłogi z trawertynu są wyjątkowo wytrzymałe i mogą przetrwać pokolenia nawet w trudnych i wilgotnych warunkach, takich jak kuchnie czy łazienki. Płytki trawertynowe mają ciepłe, przytulne barwy w kolorach ziemi, takich jak: brąz, orzech, złoto, beż i kość słoniowa, dzięki czemu nadają wnętrzu elegancki, ciepły wygląd. Dzięki różnorodności odcieni i tekstury każda podłoga trawertynowa wygląda inaczej. Trawertyn nawet w niewielkich pomieszczeniach może stanowić ozdobę całego domu. Płytki trawertynowe doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu we wnętrzach budynków. Są ciekawą dekoracją nie tylko na dużych powierzchniach jako okładziny ścienne czy podłogowe, w salonach, kuchniach i łazienkach. Polecane są również na niewielkich przestrzeniach jako okładziny kominków, ścian dekoracyjnych, przestrzeni w kuchniach między blatem a górnymi szafkami. Z uwagi na możliwość różnorodnej obróbki płytki trawertynowe sprawdzają się zarówno w klasycznych jak i w nowoczesnych wnętrzach. Postarzanie /antykowanie płytek poprzez bębnowanie lub młotkowanie ich powierzchni i krawędzi sprawia, że wyglądają, jakby miały setki lat. Natomiast cięcie na prosto brzegów płytek oraz wypełnienie otworów nadają płytkom nowoczesny wygląd. Warto zaznaczyć, że ceny płytek trawertynowych nie są znacząco wysokie, możemy je porównać do cen płytek gresowych, a zdecydowanie podnoszą wartość inwestycji. Moda na płytki z kamieni naturalnych nie przemija, są one ponadczasowe, dlatego warto zapoznać się z naszą ofertą płytek trawertynowych i innych kamieni naturalnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz