Materiał Partnera

Jakie jest zastosowanie płytek wieloostrzowych?

Jakie jest zastosowanie płytek wieloostrzowych?

Płytki wieloostrzowe to jedne z tych elementów narzędzi skrawających składanych, które umożliwiają wykonywanie skomplikowanych zadań. Zazwyczaj produkuje się je z węglików spiekanych. Materiał ten uzyskuje się metodami metalurgii proszkowej, z węglików metali różnego typu w tym wolframu, chromu czy tytanu. Do czego wykorzystuje się płytki wieloostrzowe. Jakie materiały można dzięki nim obrabiać?

Płytki wieloostrzowe- zastosowanie

Płytki wieloostrzowe nazywane są również płytkami widiowymi. Wykorzystuje się je przy rożnego rodzaju czynnościach, które związane są z toczeniem, frezowaniem, rowkowaniem  czy przecinaniem.  Jak informuje specjalista z firmy CNC Art- płytki wieloostrzowe mogą występować w różnych kształtach, wymiarach oraz gatunkach. Z tego też powodu stosowane są powszechnie. Elementy tego typu wykazują także dużą odporność na trudne warunki pracy. Płytki widiowe mogą być z powodzeniem stosowane w obrabiarkach konwencjonalnych oraz maszynach sterowanych komputerowo – obrabiarkach CNC. Warto podkreślić, że każda z krawędzi danej płytki nadaje się do obróbki, a kiedy już się stępi, można ją odwrócić i korzystać z następnego ostrza.

Płytki wieloostrzowe – budowa

Odpowiednie zastosowanie płytek wieloostrzowych zdeterminowane jest ich budową. Specjaliści wyróżniają następujące kształty płytek widiowych:

  • kwadrat,
  • okrąg,
  • trójkąt,
  • rąb,
  • ośmiokąt,
  • sześciokąt,
  • pięciokąt.

Każda z wymienionych płytek może cechować się zróżnicowaną grubością, promieniem naroża oraz sposobem montażu do oprawki narzędziowej. Właściwości tych- niepozornych na pierwszy rzut oka- elementów pozwalają na stworzenie różnych warunków obróbki, co zapewnia szybkie i pożądane efekty.

Płytki wieloostrzowe z węglików spiekanych-  charakterystyka

Płytki wieloostrzowe, które produkowane są z węglików spiekanych cechują się ponadprzeciętną twardością i wytrzymałością nawet na bardzo trudne warunki skrawania. Umożliwiają obróbkę materiałów z możliwością zwiększenia szybkości skrawania, co w przypadku narzędzi ze stali szybkotnącej jest trudne do osiągnięcia. Zastosowanie węglików spiekanych w płytkach wieloostrzowych gwarantuje ich niezawodność i niesamowitą trwałość. Obecnie płytki widiowe są standardowym elementem każdej maszyny, która wyposażona jest w noże tokarskie. Z ich pomocą można z łatwością dokonywać obróbki skrawaniem stali, stali nierdzewnej, stopów żaroodpornych, metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Możliwe jest również zwiększenie wytrzymałości płytek wieloostrzowych poprzez pokrycie ich warstwami TiC, TiCN lub TiAlN. Warstwy te można również ze sobą mieszać, w celu uzyskania jak najlepszych efektów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz