Materiał Partnera

Jakie funkcje pełnią podajniki szpulowe?

Jakie funkcje pełnią podajniki szpulowe?

Istnieje wiele rodzajów urządzeń specjalnie przygotowanych do obsługi bardzo specyficznych procesów związanych z montażem, obróbką czy przetwarzaniem półproduktów. Jednymi z nich są podajniki szpulowe, które pozwalają na obsługę materiałów dostarczanych w formie nawojów. Podajniki tego typu są niezwykle przydatne przy dozowaniu i podawaniu odpowiednich odcinków długich i elastycznych półproduktów.

 

Podajniki szpulowe w logistyce produkcji

Podczas realizacji różnych procesów technologicznych związanych z obróbką materiałów czy montowaniem podzespołów z rozmaitych części kluczowym zadaniem jest dostarczanie do konkretnego stanowiska wszystkich niezbędnych elementów w odpowiedniej ilości i we właściwym czasie. Różne maszyny i linie produkcyjne rozwiązują te problemy w odmienny sposób. Zwykle większe podzespoły są dostarczane przy pomocy urządzeń transportu bliskiego – przenośników, manipulatorów czy wózków. Mniejsze elementy są zazwyczaj albo także przenoszone automatycznie, albo obsługujący montaż czy obróbkę pracownik pobiera je z różnych ustawionych w pobliżu pojemników, czy skrzyń. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, gdy potrzebny materiał jest elastyczny i dość długi, np. w przypadku różnych półproduktów dostępnych w szpulach.

 

Podawanie tego rodzaju materiału wymaga zastosowania odpowiedniego podajnika szpulowego. Musi on nie tylko utrzymywać zawój w odpowiedniej, stabilnej pozycji, ale również pozwalać na sukcesywne pobieranie fragmentu o odpowiedniej długości. Konstrukcja podajnika powinna więc zapobiegać temu, by szpula i podawany materiał odwijały się zbyt szybko. Równie niepożądana jest sytuacja, w której materiał samoczynnie nawinie się na szpulę.

 

Dobry podajnik szpulowy powinien umożliwiać zakładanie bębnów o różnych wielkościach i średnicach otworów. W zależności od specyfiki wykonywanego zadania pożądana może być możliwość jednoczesnego założenia kilku szpul z różnymi odmianami materiału. Tego typu rozwiązanie sprawdza się np. na liniach produkcyjnych stolarki okiennej – tłumaczy ekspert z firmy GK PRODUCT. Dobrym rozwiązaniem jest też wyposażenie podajnika w kółka transportowe, co pozwala na jego wygodne ustawienie w optymalnym dla realizacji konkretnego zadania miejscu. Kółka powinny oczywiście mieć odpowiednią blokadę tak, by całe urządzenie nie przesuwało się w sposób niekontrolowany – dodaje specjalista.

Zastosowania podajników szpulowych

Podajniki szpulowe są używane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność korzystania z nawojów z różnymi materiałami czy półproduktami. Urządzenia tego typu są używane m.in. do dozowania taśm plastikowych podczas paletowania, montowane w sprzęcie rolniczym, np. do odwijania taśm do wiązania bel słomy czy siana. Podajniki szpulowe są też używane do taśm stalowych i drutów. Wykorzystuje się je np. przy niektórych technikach spawalniczych czy podczas przewijania uzwojeń silników elektrycznych, czy cewek. Podajniki są też szeroko wykorzystywane podczas splatania wszelkiego typu lin czy przy produkcji kabli elektrycznych. Podajniki szpulowe są też niezwykle użyteczne do podawania uszczelek przy produkcji stolarki okiennej i drzwiowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz