Artykuł sponsorowany

Jakie formalności trzeba załatwić w związku z organizacją pogrzebu?

Jakie formalności trzeba załatwić w związku z organizacją pogrzebu?

Śmierć bliskiej osoby – niezależnie, czy spodziewana, czy nie – zawsze jest dużym obciążeniem psychicznym. Dodatkowo przed organizacją pogrzebu trzeba załatwić szereg formalności, na które żałobnicy mają zaledwie kilka dni. Niektórym pomaga to odciągnąć myśli od trudnych emocji w tych pierwszych chwilach po stracie, dla innych jest zbyt dużym obciążeniem. Jednak formalności, które trzeba dopełnić, są niezbędne do organizacji pogrzebu. Co to za dokumenty?

Trudna organizacja pogrzebu

Organizacja pogrzebu to niezbędne po śmierci zmarłego działania, których zwieńczeniem jest pochówek ciała na cmentarzu. Dla wielu osób utrata bliskiej osoby jest taką traumą, że nie są w stanie racjonalnie podejść do tematu i spokojnie wypełniać dokumenty. Dla innych z kolei jest to forma oderwania się od trudnych i burzliwych emocji, dzięki czemu po pogrzebie mogą już bez nich przeżywać żałobę. Aby nie zostać samemu z tymi działaniami, warto skorzystać z usług takich przedsiębiorstw, jak Usługi pogrzebowe "Anika" z województwa mazowieckiego, które bierze na siebie załatwienie wszystkie formalności związanych z organizacją pogrzebu. Dzięki temu krewnym zmarłego pozostaje wyłącznie dokonanie wyboru najistotniejszych elementów.

Karta i akt zgonu

Gdy zgon następuje w przestrzeni prywatnej, trzeba wezwać pogotowie lub powiadomić lekarza rodzinnego. Karetka zabiera wtedy ciało do chłodni, a obecny medyk wydaje kartę zgonu. Gdy śmierć następuje na terenie placówki lub podczas wypadku, do którego dotrą służby, to one wystawiają stosowny dokument.

Następnym etapem jest zwrócenie się do Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania zmarłego i zgłoszenie jego śmierci. Trzeba to zrobić w ciągu 3 dni od zgonu. Gdy powodem była choroba zakaźna, trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin, ponieważ ciało musi zostać jak najszybciej pochowane. Urząd wydaje na tym etapie akt zgonu. Do Urzędu Stanu Cywilnego mogą zgłosić się krewni zmarłego, jego współlokatorzy, a nawet naoczni świadkowie śmierci lub przedstawiciele placówki, w której nastąpił zgon.

Zasiłek pogrzebowy

Organizacja pogrzebu może być kosztowna. Stypa, trumna, ubranie dla zmarłego, nagrobek i wiele innych to koszty często przekraczające domowy budżet. Na szczęście Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca koszty poprzez tzw. zasiłek pogrzebowy. Wynosi on aż 4 tysiące złotych. Może zostać on przekazany krewnym czy instytucjom, które pokryły koszty pogrzebu, w tym pracodawcy, gminie, związkowi wyznaniowemu i wielu innym. Dzięki temu organizacja pogrzebu nie będzie przekładała się w przyszłości na problemy ekonomiczne i jest dostępna dla wszystkich.

Formalności po pogrzebie

Po pogrzebie bliscy krewnego muszą dopełnić jeszcze szeregu formalności. Należą do nich ubieganie się o rentę rodzinną, odprawę pośmiertną, urlop okolicznościowy, a także spadek czy pieniądze z ubezpieczenia.. Trzeba też poinformować o zgonie instytucje, z którymi zmarły miał podpisane umowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz