Materiał Partnera

Jakie elementy wyposażenia żołnierz kupuje samodzielnie?

Jakie elementy wyposażenia żołnierz kupuje samodzielnie?

Wiele mówi się ostatnio o wyposażeniu polskich żołnierzy – zapowiedzi modernizacji wojska, także pod względem oporządzenia, nie milkną od wielu lat. Mimo pewnych sukcesów życie polskiego wojskowego nie uległo dramatycznej poprawie – nadal wiele elementów wyposażenia powinien kupować samodzielnie.

Oporządzenie żołnierza

Mogłoby się wydawać, że oporządzenie żołnierza bezwzględnie powinna zapewniać mu jego jednostka. W praktyce bywa z tym różnie, a przydziały nie zawsze obejmują wszystkich wojskowych. Niekiedy problem ten jest na tyle wyraźny, że wyposażenie żołnierzy jest niekompletne i muszą oni zapewnić je sobie we własnym zakresie. W zależności od stopnia, jednostki i miejsca pełnienia służby mogą otrzymywać dodatkowe świadczenia na ten cel, tak zwane mundurówkami.

Nawet, jeśli samo oporządzenie nie ma braków, żołnierze często zobowiązani są we własnym zakresie zakupić mundur wyjściowy, którego koszt niejednokrotnie wynosi kilka tysięcy złotych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że kwestie związane z oporządzeniem i umundurowaniem wojskowym przechodzą obecnie dynamiczne zmiany i trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie wyglądała za kilka miesięcy.

Co żołnierze kupują z własnej kieszeni?

Chociaż stan wyposażenia polskich żołnierzy ulega systematycznej poprawie, nadal wiele elementów oporządzenia wojskowi muszą kupować na własną rękę – czy to ze względu na stan przydzielonego wyposażenia, czy to ze względu na braki.

Wśród chętnie kupowanych przez żołnierzy elementów wyposażenia znajdziemy gogle, dodatkowe ładownice czy panele, ale też odzież ochronną, kabury, a nawet kamizelki kuloodporne. Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą tego rodzaju sprzętu jest Miwo Military.

Przy wyborze dystrybutora wyposażenia wojskowego kluczowe jest kierowanie się jakością – sprzęt ten ma wszak zapewnić niezawodność, ochronę i funkcjonalność, zachowując przy tym zgodę z obowiązującymi w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej normami.

Najnowsze rozporządzenia dotyczące mundurów

Najnowsze nowelizacje rozporządzeń Ministerstwa Obrony Narodowej wprowadziły między innymi sankcjonowanie wprowadzenia oliwkowego beretu w Wojskach Obrony Terytorialnej, których żołnierze zamiast nich będą nosić polowe rogatywki. Poczyniono również pewne ustalenia związane z dostosowaniem umundurowania ćwiczebnego, specjalnego i polowego do warunków terenowych dla niektórych jednostkach.

Postępujące zmiany mają na celu ujednolicenie umundurowania oraz wyposażenia polskich żołnierzy, dlatego kwestia wojskowego wyposażenia jest obecnie jeszcze bardziej istotna – trzeba zwrócić na to uwagę przy kupowaniu elementów oporządzenia na własną rękę.

Opracowanie:
Praszka, Fabryczna 17
tel. 34 344 81 18
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz

Wyszukaj firmy z branży