Materiał Partnera

Jakie elementy sprawdza się w trakcie przeglądów okresowych samochodów

Jakie elementy sprawdza się w trakcie przeglądów okresowych samochodów

Niewiele spraw w życiu jest tak pewnych, jak konieczność przeprowadzenia przeglądu samochodu. Okresowe przeglądy są wymagane, aby pojazd był dopuszczony do ruchu. Co sprawdzają mechanicy pracujący w okręgowych stacjach kontroli pojazdów? Na co zwracają baczną uwagę i które części oraz funkcje naszego samochodu będą na 100% sprawdzane?

Przegląd samochodu – cel i zasady

Celem obowiązkowego przeglądu jest podstawowa diagnostyka auta i upewnienie się, że nadaje się on do jazdy i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Brak przeglądu wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeżeli zatem mamy wątpliwości, czy nasz samochód „zda egzamin”, nie powinniśmy unikać przeglądu, a jak najszybciej doprowadzić auto do stanu używalności. Zależy od tego nie tylko nasze życie.

Nowe auto nie musi być sprawdzane tak skrupulatnie, jak używane. Dopiero po trzech latach od zakupu dotyczy go obowiązek przeglądu, zaś kolejny powinien być wykonywany po dwóch latach. Dopiero po tym okresie auto musi być sprawdzane co roku. Chyba że jest to taksówka, „elka” lub samochód z instalacją LPG – wówczas od samego początku powinien przechodzić przegląd techniczny co rok.

Co sprawdzają na przeglądzie?

Przeglądowi podlegają elementy samochodu, które odpowiadają za bezpieczeństwo, a które niekiedy łatwo przeoczyć. Oceniany jest stan opon. Sprawdza się, czy oświetlenie jest sprawne i poprawnie ustawione. Testuje się także karoserię oraz szyby. Zdarza się – choć nie jest to częste – że ich stan wyklucza pojazd z ruchu.

Bardzo ważną częścią przeglądu są testy hamowania. Sprawdza się także amortyzatory oraz szuka tzw. luzów z zawieszeniu i układzie kierowniczym.

Nie mniej ważna jest emisja spalin. Nie może ona przekraczać aktualnych norm. Oprócz normalnych „wydzielin” samochodu poszukuje się także tych, których nie powinno być, czyli wszelkiego rodzaju wycieków.

Jeżeli nasz samochód nie przejdzie przeglądu, dowód rejestracyjny jest zabierany, a my musimy odholować auto do serwisu, np. www.merc-jaworowscy.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz