Materiał Partnera

Jakie elementy automatyki przemysłowej stosowane są najczęściej?

Jakie elementy automatyki przemysłowej stosowane są najczęściej?

Dzięki automatyce przemysłowej wiele procesów produkcji zostało zoptymalizowanych, co pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie poszczególnych zakładów i zwiększoną ich wydajność. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiednich elementów automatyki, takich jak chociażby popularny i powszechnie używany sterownik PLC. Jakie jeszcze konkretnie systemy i urządzenia stosuje się w tej dziedzinie?

Najważniejszy sterownik

Urządzenia wykonawcze w dużych zakładach produkcyjnych połączone są przeważnie z wysokiej jakości sterownikami PLC. Muszą być one jednak uprzednio we właściwy sposób zaprogramowane, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie automatyki przemysłowej do konkretnego przedsiębiorstwa. W programie zapisuje się konkretne zadania, które następnie za pomocą właśnie sterownika PLC realizowane są w trybie pracy cyklicznej. Należy zatem zadbać o wdrożenie odpowiedniego systemu do tego typu urządzenia, co jednak jest zadaniem wyłącznie dla profesjonalistów. Od wielu lat usługi związane z automatyką przemysłową świadczy firma Controllex Systemy Automatyki, która jest w stanie zaprogramować sterownik PLC w odpowiedni, zgodny z oczekiwaniami klienta sposób. Połączone z urządzeniami wykonawczymi i pomiarowymi sterowniki nierzadko powiązane są z dodatkowymi systemami, których zadaniem jest optymalizacja pracy przedsiębiorstwa oraz zapisywanie danych z konkretnego obiektu. Sterowniki PLC są zatem często elementem kompletnego układu, w skład którego wchodzi m.in. system informatyczny SCADA, również oferowany przez dobre firmy wykonujące pełne systemy automatyki.

Nowoczesne systemy wizualizacji

Przebieg poszczególnych procesów technologicznych zachodzących w zakładzie produkcyjnym powinien być rzetelnie nadzorowany. Służą do tego specjalistyczne systemy informatyczne, które oprócz zbierania najważniejszych pomiarów, zajmują się także ich wizualizacją. Za pomocą zaprogramowanych przez specjalistyczne firmy systemów informatycznych SCADA można także zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywanych działań dzięki alarmowaniu. Sterowanie procesami czy archiwizacja danych to kolejne już atuty takiego rozwiązania, które jednak może być wdrożone wyłącznie dzięki specjalistycznym firmom zajmującym się tego typu elementami automatyki przemysłowej. Profesjonaliści wykonują też panele sterownicze HMI – to urządzenia, za pomocą których kontroluje się funkcjonowanie innych składników systemu. Również i w tym wypadku takie rozwiązanie umożliwia wizualizację kontrolowanych procesów, co z kolei wpływa na polepszenie ich wydajności oraz nadzorowanie poprawnego działania konkretnych urządzeń wchodzących w skład układu, np. zaprogramowanych wcześniej sterowników PLC, które także należą do najczęściej stosowanych elementów automatyki przemysłowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz